Dokdy letos podat přehledy na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení

Foto: Rýdlová J.

Následující řádky se týkají zejména OSVČ, avšak nejen jich. Důležité informace zde najdou také ti, kteří jsou pouze zaměstnanci, ale ke svému příjmu si ještě přivydělávají, zejména na dohody. Pro ně totiž může být důležitý termín podání daňového přiznání.

Co je dobré vědět o OSVČ

Osoba samostatně výdělečně činná je osoba, která ukončila povinnou školní docházku a vykonává samostatně výdělečnou činnost nebo při samostatné výdělečné činnosti spolupracuje. Samostatnou výdělečnou činností (dále jen SVČ) je např. provozování živnosti, podnikání v zemědělství nebo umělecká činnost.

V souvislosti s daněmi a placením pojistného je potřeba mít jasno, jaký druh OSVČ jste. Výdělečná činnost se dělí na dva druhy:

  • hlavní – jde o Váš jediný příjem,
  • vedlejší – činnost není jediným Vaším příjmem (vedle podnikání jste ještě zaměstnaní, studujete, pobíráte invalidní nebo starobní důchod, osobně pečujete o dítě do 4 let věku atd.).

Důchodové, nemocenské a zdravotní pojištění

Je-li vaše SVČ jako činnost hlavní, je pro vás účast na důchodovém pojištění povinná. Pokud ji vykonáváte jako činnost vedlejší, vzniká účast až na základě dosažených příjmů nebo pokud se k účasti sami přihlásíte. Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné, záleží tedy na vašem rozhodnutí. Účast na zdravotním pojištění je povinná.

Povinnost podat tzv. přehled příslušné zdravotní pojišťovně a ČSSZ mají i ty OSVČ, které v roce 2024 neměli žádné příjmy, ale měli aktivní živnost.

FÚ a přiznání k dani z příjmu

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob podávají svému příslušnému finančnímu úřadu především živnostníci, resp. OSVČ, (pokud nejsou v paušálním režimu) a je jedno, jestli se jedná o SVČ hlavní nebo vedlejší.

Ovšem v některých případech, jak jsme uvedli již v úvodu, také zaměstnanci. Například pokud si souběžně ke svému zaměstnání ještě přivydělávají na dohodu o provedení práce či na dohodu o pracovní činnosti (tj. mají několik zaměstnavatelů najednou) nebo mají třeba příjmy z pronájmu či prodeje nemovitosti.

Výjimka z podávání daňového přiznání

Za určitých okolností však podávat daňové přiznání nemusíte a to, jestliže vaše příjmy z podnikání, z kapitálového majetku, pronájmu a ostatní příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za rok 2024 nepřevyšují 20 000 Kč. Pokud tedy máte například klasický zaměstnanecký poměr a k němu si přivyděláte 19 500 Kč, povinnost podávat daňové přiznání vás k vaší radosti mine.

Termín pro podání Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2024:

  • do 1. dubna 2025 – fyzické podání,
  • do 2. května 2025 – elektronické podání,
  • do 1. července 2025, pokud přiznání zpracovává daňový poradce nebo má fyzická osoba povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

Pokud jste tedy OSVČ, která si přiznání k dani zpracuje sama bez daňového poradce, pak máte povinnost elektronického podání, což musíte učinit do 2. května 2025.

ZP a podání Přehledu o výši daňového základu OSVČ za rok 2024

Povinnost podat tento přehled své zdravotní pojišťovně má každá OSVČ, a to i tehdy, pokud nevykonávala SVČ celý rok, ale jen část roku.

Termíny pro podání Přehledu o výši daňového základu OSVČ zdravotní pojišťovně se odvíjejí od data pro podání daňového přiznání. V praxi to znamená, že OSVČ má povinnost zdravotní pojišťovně přehled předložit nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání. Aktuálně se jedná o tyto termíny:

  • OSVČ, které nemají povinnost podávat daňové přiznání za rok 2024 – do 8. 4. 2025,
  • OSVČ, kterým nezpracovává daňové přiznání za rok 2024 daňový poradce – do 2. 5. 2025,
  • OSVČ, které nepodaly daňové přiznání do 2. 4. 2025 a následně ho do 2. 5. 2025 podaly elektronicky – do 2. 6. 2025,
  • OSVČ, kterým zpracovává daňové přiznání za rok 2024 daňový poradce – do 1. 8. 2025

OSSZ a podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2024

Povinnost podat tento přehled příslušné správě sociálního zabezpečení má opět každá OSVČ, která alespoň po část roku 2024 vykonávala SVČ.

Lhůta pro podání Přehledu se opět odvíjí od lhůty pro podání daňového přiznání, a to následovně:

  • do 2. 5. 2025 pokud bylo daňové přiznání podáno OSVČ nebo daňovým poradcem ve lhůtě 3 měsíců od uplynutí zdaňovacího období, bez ohledu na to, zda bylo podáno elektronicky či v papírové podobě,
  • do 2. 6. 2025 (prodloužená lhůta) pokud OSVČ podala daňové přiznání elektronicky po 1. 4. 2025,
  • do 1. 8. 2025 pokud daňové přiznání podal daňový poradce po 1. 4. 2025.