
Znáte to. Oloupete brambory a slupky, šup do odpadkového koše. Pokud bydlíte celý život v bytě, tak vám to ani nepřijde. Pokud jste však dříve bydleli v domě a měli dokonce i nějaké to hospodářské zvíře, vyhazujete je neradi. Nevidíte v nich totiž jen bezcenný odpad, který by měli popeláři odvézt na skládku. Víte, že mají svou hodnotu. A přesto je možná nedoceníte úplně. Škála jejich použití je totiž opravdu široká a to i tehdy, když bydlíte v bytě bez zahrady, slepic či kompostu. Díky nim se můžete vyhnout chemickým prostředkům a třeba i ušetřit nějakou tu korunu.
V minulosti biokontejnery nepotřebovali
Stručný pohled do minulosti nám říká, že lidé měli svá hospodářství a většinu odpadu z kuchyně sami zužitkovali. Bramborové slupky byly klasikou. Zpravidla končily jako žrádlo pro nějaké hospodářské zvíře, např. prase, ovci či slepice. Pokud zvířata nebyla, putovaly slupky na kompost, kde se pěkně rozložily. Dnes již toto využití mají jen pomálu, nicméně existuje řada dalších možností, jak je zužitkovat.
Hnojivo pro rostliny
Bramborové slupky obsahují řadu minerálů (např. vápník, železo, draslík) i vitamínů (např. B a C) a také jsou zdrojem škrobu. A právě draslík sehrává ve výživě rostlin velkou roli. Pokud ho mají nedostatek, listy se svinují a deformují. Rostlina příliš neprospívá a je více náchylná k napadení škůdci a k různým nemocem. Receptů, jak si takové hnojivo udělat, najdete spousty.
Jeden z nich říká, že máte bramborové slupky vložit do vroucí vody (cca slupky ze 6 brambor na 1 litr vody), povařit 10 až 15 minut, nechat vychladnout a pak scedit. Dle jiného slupky vložíte do vařící vody a pak nevaříte, ale necháte pouze vyluhovat, např. celý den. Rostlina takto dostane snadno vstřebatelné živiny. Hnojivem pak můžete zalévat i pokojové rostliny, cca co 14 dní. (Někdo dokonce uvádí, že se výborně hodí pro orchideje.) Pokud hnojivo nevyužijete celé, vydrží několik dní čerstvé v lednici.
Ochrana proti škůdcům
Výluh či vývar z bramborových slupek poslouží rostlinám nejen jako hnojivo, ale také jako ochrana. Obsahuje totiž látky, které půdu mírně dezinfikují, a tak snižují riziko přemnožení nežádoucích bakterií či jiných mikroorganismů.
První pomoc při popálení
Když přiložíte vnitřní stranu čistě omyté bramborové slupky na menší popáleninu (např. když se v kuchyni omylem dotknete horkého hrnce nebo plechu), pomůže postižené místo zklidnit a působí antibakteriálně. Podobně je můžete použít, když se škrábnete nebo vás něco píchne.
Přírodní barva na první šediny
Silný odvar z bramborových slupek má údajně pomoci překrýt i první šediny. Vhodný je zejména pro ty, kterým klasická „chemie“ na vlasy nedělá dobře. Receptů opět najdete mnoho. Například v 500 ml vody povaříte asi 30 minut 1 hrnek slupek. Necháte louhovat do vychladnutí a následně přecedíte. Nalejete na šamponem umyté vlasy a necháte několik minut působit. Nakonec opláchnete čistou vlažnou vodou. Budete však potřebovat trochu trpělivosti, než dosáhnete prvních výsledků.
Prostředek proti pigmentovým skvrnám
Vnitřní mokrou stranou čisté bramborové slupky se doporučuje také pravidelně potírat pigmentové skvrny. Měly by pak začít blednout. Budete však potřebovat dosti trpělivosti.