Dáme igelitovým sáčkům sbohem? Diskuse ve sněmovně o novele zákona o obalech opět odložena

Zdroj: Pexels/mali maeder

ČESKO – O novém systému zálohování obalů, PET lahví a plechovek, se v Česku již nějakou chvíli diskutuje. Jedná se o součást novely z pera ministerstva životního prostředí, a to v souladu s již schválenými směrnicemi Evropské unie. Česko je tedy de facto povinné se jimi řídit – a přizpůsobit jim svou legislativu. Zatím se však zdá, že na podobě novely (a vlastně ani projednání) nepanuje shoda. Související diskuse ve sněmovně byla včera opět odsunuta a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se obává, aby novela byla vůbec do konce volebního období projednána.

Evropská legislativa v praxi

Připravovaná novela české legislativy vychází z nařízení o obalech, které schválil Evropský parlament a Evropská rada v loňském roce. Pro přijetí hlasovalo také šestnáct českých europoslanců, zatímco pět bylo proti. Cílem Unie je postupně snižovat množství odpadu, podpořit opětovné použití obalů a také jejich recyklaci.

Jak nařízení o obalech také určuje, během následujících pěti let by mělo množství obalových materiálů klesnout o 5 %, za dalších 5 let o 10 %. Do roku 2040 by pak pokles měl být celkem 15%. Členským zemím zároveň vznikne povinnost sbírat 80 % PET lahví a plechovek, což reflektuje i zmiňovaná česká novela. Státy, které nařízení nenaplní, nakonec budou muset zálohový systém stejně zavést, a to nejpozději od roku 2029. Od ledna 2030 budou navíc některé jednorázové obaly zakázané úplně – např. ty na nezpracované čerstvé ovoce a zeleninu, na potraviny a nápoje plněné a konzumované v restauracích, na jednotlivé porce (smetany do kávy apod.) a také velmi lehké nákupní sáčky a tašky apod. To tedy bude znamenat mj. konce mikrotenových sáčků.

Česká novela

O zálohách na PET lahve a plechovky měli poslanci diskutovat včera, resp. mělo proběhnout první čtení novely, schůze se však nakonec nekonala. Množství sbíraných kovů přitom v Česku roste, celorepublikově se ale daří třídit jen čtvrtinu hliníkových plechovek, zbytek většinou končí ve směsném dopadu. Tam nenávratně mizí cenný materiál, což je podle ministerstva životního prostředí důvod, proč začít zálohovat. „Zahodíme půl miliardy v ceně materiálu, máme nastavovat takový systém, který je efektivní pro přírodu, pro cirkularitu a odpadové hospodářství,“ vysvětlil ministr Hladík. Proto by ministerstvo životního prostředí chtělo novinku zavést nejpozději od ledna 2027, ovšem naráží na odpor podnikatelů, obcí, ale i některých zákonodárců.

Obce předlohu kritizují, protože rozšiřování sběrných míst je stojí velké peníze. Na zavedení zálohování se ale neshodují ani sami politici. „My jako hnutí ANO jsme proti tomu,“ uvedla Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO. Podle Marka Bendy, předsedy poslaneckého klubu ODS, tento návrh ani nemá v poslanecké sněmovně většinu. Přesto ministr Hladík doufá, že se předloha stihne do léta projednat – a je připraven i na řadu pozměňovacích návrhů. „Pokud to teď neschválíme, stejně se tomu časem kvůli nařízení Evropské unie nevyhneme. Pravidla by jen byla přísnější a obce by neměly nárok na kompenzace,“ uzavřel.

Praktické dopady

Dle návrhu by zálohový systém měl fungovat v prodejných a u benzinových pump celkem na 11 tisících místech napříč Českem. Záloha byla zatím stanovena na 4 Kč. Podmínkou bude, že PET lahve a plechovky by měly mít původní tvar a minimální známky používání tak, aby bylo možné přečíst čárové kódy. Zmizet by měly i mikrotenové sáčky. „Předpis říká, že ho můžete používat, pokud plní hygienickou roli, typicky v případě balení ovoce nebo pečiva, ale nelze ho používat jen jako tašku,“ vysvětlil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Tímto způsobem má být postupně sníženo množství produkovaných obalů. Ty by se měly do 10 let také vyrábět z recyklovaného plastu. Dodavatelé tak budou muset investovat i do nových linek na obaly – některé země na to již vyčleňují speciální dotace. To ale ministr životního prostředí zatím vylučuje.