Záchranné stanice spouštějí vánoční kampaň a hledají peníze na provoz

foto: záchranná stanice Rajhrad

BRNO-VENKOV – Národní síť záchranných stanic, které se starají o zraněné a handicapované volně žijící živočichy, spustila Vánoční kampaň „Ježíšek pro zvířata“.

Záchranné stanice se snaží připravit zvířata na návrat zpět do volné přírody. Například v Záchranné stanici pro dravé ptáky v Rajhradu vypustili před týdnem na svobodu orla mořského, který se k nim dostal na začátku října s poraněným křídlem. Ve spolupráci s Veterinární univerzitou v Brně se podařilo orla vybavit satelitním vysílačem a nyní sledují jeho pohyb v přírodě. Létá v oblasti Pohořelic, Novomlýnských nádrží a dokonce se přiblížil kousek k Rajhradu. Stát přispívá na činnost této záchranné stanice přibližně z jedné třetiny, takže většinu peněz si musí stanice sehnat od dárců, například firem, obcí a města. To ale nestačí. Milionové částky na krmiva, veterinární péči i samotný provoz musí záchranná stanice každoročně získat od soukromých dárců.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Fungování záchranných stanic nepříznivě ovlivňují i vysoké ceny energií. Zraněná a nemocná zvířata si nemohou obléknout svetr, k úspěšné léčbě potřebují i vytápěné prostory. Národní síť záchranných stanic proto spustila dárcovskou webovou stránku www.jezisekprozvirata.cz, kde může jednoduše přispět každý milovník přírody a stát se tak skutečným Ježíškem pro zvířata. Dárce si může vybrat příspěvek pro konkrétní zvířata, třeba poštolky, sýkorky, ježky, vydry nebo přispět plošně pro všechna zvířata. Sbírka Zvíře v nouzi probíhá celoročně. „Všem lidem, kteří přispějí v akci „Ježíšek pro zvířata“, moc děkujeme, jejich dárek má přínos pro celou českou přírodu,“ uvedla Marta Kroča Bryndová z Rady Národní sítě záchranných stanic. Více najdete zde.