Brňáci jsou poctiví, ve vozech MHD klesl počet neplatičů

Foto: DPMB

BRNO – Za uplynulý rok kles počet cestujících, kteří využívali městskou hromadnou dopravu bez platné jízdenky. Revizoři přistihli 34 401 neplatičů, což je o 14 % méně než v roce 2021. Nejvíce cestujících bez dokladu bylo v rozmezí 18-25 let.

Počet osob bez platné jízdenky bylo loni více než v předešlém roce, jelikož ale dopravní podnik převezl daleko více lidí, jedná se o sestupný trend. „Pokračující pokles přičítáme i tomu, že jsme už v průběhu roku sestavili tým preventistů, kteří prováděli kontrolu jízdních dokladů a chování cestujících, aniž by je pokutovali. V těchto akcích budeme pokračovat, stejně jako v běžných kontrolách revizory. Jízdné v Brně se nezměnilo od roku 2012, není finančně nedostupné a není důvod za službu, kterou využívám, nezaplatit,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek s tím, že zatímco v roce 2021 jel bez platného jízdního dokladu každý 8293. cestující, loni to byl každý 9593. pasažér.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Celková částka vybraná na pokutách byla 24 milionů korun, z čehož 10 milionů černí pasažéři zaplatili přímo ve voze. Nejčastějšími neplatiči jsou mladé osoby ve věku 18-25 let.

Dopravní podnik posílil své řady o dvanáct preventistů, kteří ve vozech řeší kromě chybějících jízdenek osoby v zapáchajícím a špinavém oblečení, ty, které konzumovali alkohol nebo občerstvení a mohli tak svým chováním obtěžovat nebo znečistit cestující či vůz, případně kombinaci těchto prohřešků.

Za loňský rok naštěstí ubylo napadení revizorů. V posledních deseti letech se pohybuje počet mezi dvěma a sedmi úrazy. Loňský rok museli tři pracovníci do neschopnosti, nejčastěji šlo o drobné pohmožděniny, jen jedna revizorka skončila se zlomeným nosem.