Počet orlů královských se loni zvýšil o 19 mláďat

Hnízdo orla královského se dvěma mláďaty v okolí NPR Lednické rybníky. Foto Hynek Matušík

BŘECLAV, BRNO-VENKOV – Podle České společnosti ornitologické se naše populace orla královského loni rozrostla o 19 mláďat, což je nejvíc od roku 1998, kdy v Česku tento vzácný dravec začal hnízdit.

Počet orlů královských se loni zvýšil o 19 mláďat. Je to nejvíc od roku 1998, kdy u nás tento vzácný dravec začal hnízdit. Zatímco v předcházejících sezónách hnízdili výhradně na jižní Moravě, v roce 2022 poprvé orli královští zahnízdili mimo tuto oblast na střední Moravě a v jižních Čechách. Jak uvedl ornitolog David Horal, který se v České společnosti ornitologické věnuje výzkumu a ochraně orlů královských, v Česku loni ornitologové zjistili rekordních 18 párů, což je o čtyři více než předchozí rok. To dokazuje úspěšné osidlování nových území „Jde o původně stepní druh, který v České republice poprvé zahnízdil teprve v roce 1998 na Břeclavsku. Populace pak začala postupně narůstat a osidlovat další území na jihu Moravy,“ vysvětlil Horal.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko loni zahnízdilo rekordních pět párů. Vyvedly dohromady osm mláďat, tři páry po dvou a dva páry po jednom mláděti. Je potěšitelné, že v ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko opět loni úspěšně hnízdila samice, která je ve věku 28 let druhým nejstarším známým orlem královským ve volné přírodě. O jejím věku se ví díky tomu, že byla okroužkovaná jako mládě na východním Slovensku v okrese Trebišov. Přestože je orel královský jedním z nejvzácnějších dravců u nás, stále není zařazen mezi zvláště chráněné druhy. Přečíst si o něm můžete více zde.

Pouze na jediném hnízdě na Brněnsku orli královští v roce 2022 vyvedli tři mláďata. Foto Hynek Matušík