Dálnice D1 se v Brně rozšířuje na šest pruhů

foto: ŘSD JMK

BRNO – V rámci rozšíření dálnice D1 u Brna na šest pruhů už byly zahájeny přípravné práce na prvním úseku projektu D1 01191.C Brno centrum – Brno jih mezi kilometry 194 a 196. Aktuálně zde probíhá skrývka ornice.

Rozšíření D1 u Brna tvoří úsek dálnice od Kývalky po Holubice v délce třiceti kilometrů, který je rozdělený do sedmi staveb, které na sebe navzájem navazují. „Aktuálně zde probíhá skrývka ornice. V nejbližší době bude zahájen archeologický průzkum a kácení dřevin,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Dálnice D1 je v úseku kolem Brna značně dopravně zatížená. Kapacita stávajícího čtyřpruhového uspořádání je v  současné době téměř vyčerpána. Velké křižovatky Brno centrum a Brno jih nevyhovují kapacitně svým uspořádáním. Ve špičkách klesá rychlost dopravy a dochází zde ke konfliktním situacím vzájemným omezením mezi účastníky silničního provozu. Skoro každý den se tam podle zkušeností řidičů tvoří kolony. Úsek dálnice D1 u Brna mezi sjezdem na D2 a silnici 52 je jedním z nejvytíženějších na čtyřpruhových dálnicích v celé České republice. Projede tudy 76 tisíc aut denně. Proto bylo rozhodnuto o rozšíření úseku dálnice D1 kolem Brna na šestipruhové uspořádání. Soubor staveb tvoří úsek dálnice od Kývalky po Holubice délky 30 kilometrů, který je rozdělen do sedmi staveb, jež na sebe navzájem navazují s výjimkou připojení Černovické terasy.