Kontroly na hranicích se Slovenskem se dále prodlouží, budou však mírnější

ilustrační foto: Policie JMK

BŘECLAV, HODONÍN – Kontroly na česko-slovenských hranicích se prodlouží o 10 dní. Režim by měl být ale výrazně mírnější, což by mělo urychlit provoz na hraničních přechodech.

Jak uvedli ve středu po jednání vlády premiér Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan, rozhodli o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem. Budou je ale provádět již pouze policisté. Režim tak bude významně mírnější, což by mělo urychlit provoz na hraničních přechodech. „Kontroly se ukázaly jako účinný nástroj. Bylo zjištěno přes 9 tisíc osob při ilegální migraci. Podařilo se nám zachytit i přes 140 lidí, kteří se věnovali převaděčské činnosti. To jsou ti obchodníci s lidským neštěstím,“ řekl k tomu Rakušan. „Nebudeme si namlouvat, že ilegální migrace zmizela. Česká republika má možnost kontroly prodlužovat do konce března. Myslíme ale, že čísla, která ze stovek lidí denně poklesla na jednotky denně, ukazují, že si budeme moci brzy dovolit režim bez kontrol,“ doplnil. V říjnu vláda nařídila, že na hranicích může policistům pomáhat maximálně 80 vojáků a 60 celníků. Počty se postupně snížily. Podle nařízení z 21. prosince policii na hranicích pomáhalo nejvýše 40 vojáků v činné službě a 20 příslušníků Celní správy České republiky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.