Vandalové v Brně si nedají pokoj, ročně napáchají v tramvajích škody za 4,5 milionu

Foto: DPMB

BRNO – V uplynulém roce řešil dopravní podnik škody na svých vozech ve výši 4,5 milionu korun. Nejčastěji se jedná o poškození tramvají.

Cena za opravené vozy se rovná pořízení tramvaje nové. Vandalové se zaměřují na graffiti, škrábání skla a jeho leptání, ničení sedadel a zastávkových označníků. Jízdní řády na nich bývají pořezané, polepené nebo pokreslené. Loňské škody jsou o 330 tisíc vyšší než za rok 2021. Dopravní podnik na některé ničitele vyzrál. Na skla lepí speciální reparační folie. Výměna skla stojí mezi 3 a 20 tisíci, stržení a nalepení nové folie tisíc korun. Pachatelé postupně ustupují od sprejování vozů. „Jakmile na voze grafický výtvor objevíme, okamžitě jej necháme stáhnout do vozovny a očistit. Domněnka vandalů, že budou po městě slavní, je tedy mylná a jejich finance i čas jsou zbytečně vyhozené,“ dodává Miloš Havránek, ředitel podniku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

K dopadení vandalů mnohdy přispívají i sami cestující. Minulý srpen například upozornili řidiče na mladíka, který bezpečnostním kladívkem rozbil sklo autobusu. Dispečink kontaktoval městskou policii, která záškodníka chytila. Škoda byla vyčíslena na pět tisíc korun, případ proto řeší správní orgán.