Letošní 18. Mistrovství v řezu révy vinné bude hostit vinařství Chateau Bzenec

foto: BS vinařské potřeby

HODONÍN – Už po osmnácté pořádá Svaz vinařů a společnost BS vinařské potřeby Mistrovství ČR v řezu révy vinné 2023 – Memoriálu Jana Hajdy. Soutěž doplní také zajímavý doprovodný program i odborná přednáška.

Zimní řez révy se řadí ke klíčovým pracím na vinici a jeho správné provedení má výrazný vliv na zajištění kvalitní úrody. Kdo u nás patří k nejlepším v této činnosti, ukáže už v pátek 17. února 18. ročník Mistrovství ČR v řezu révy vinné. Soutěžící zavítají do vinic Chateau Bzenec, kde budou mít za úkol prořezat keře odrůdy Rulandské bílé s rokem výsadby 2005 a vedením rýnsko-hessenským. O hlavní trofej, Zlaté nůžky, se soutěžící utkají ve dvou kategoriích. „Nejprve se do řezu pustí účastníci kategorie Elite, tedy ve věku od 21 let. Následně pak soutěžící kategorie Junior, která je určena pro studenty do 21 let včetně,“ uvedl Milan Chlad, prezident Svazu vinařů ČR. Na všechny tentokrát čeká stejná odrůda, již zmíněné Rulandské bílé. „Protože se jedná o starší vinohrad, doporučujeme účastníkům vzít si i pilku,“ podotkl za organizátory jednatel BS vinařské potřeby Miloš Balga, a dodal, že je samozřejmě jako vždy povolené používat pouze mechanické nástroje. Každý soutěžící bude řezat 25 keřů révy vinné. „Odborná porota bude posuzovat architekturu a čistotu keře, počet oček a kvalitu řezu,“ vysvětlil hodnoticí kritéria Milan Chlad. Rozhodující je kvalita řezu. Doplňkovým kritériem je pak rychlost řezu. Celkový časový limit pro obě kategorie bude upřesněn před soutěží.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pro účastníky mistrovství, hosty i odbornou veřejnost je zdarma připraven doprovodný program. Jeho součástí bude přednáška na téma Možnosti eliminace přenosu chorob kmínku révy řezem, se kterou vystoupí Martin Vrabec ze společnosti Biocont, prezentace partnerů soutěže i stylové občerstvení spojené s degustací místních vín. Soutěž Mistrovství v řezu révy vinné vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezačů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za 17 ročníků si akce získala velkou oblibu a v posledních letech se jí účastnilo pravidelně kolem osmdesáti soutěžících. Více informací na webu

Harmonogram akce

  • 7:30-8:30  registrace soutěžících
  • 9:00  začátek soutěže (kategorie Elite i Junior)
  • 10:30  prezentace partnerů, občerstvení
  • 13:30  vyhodnocení soutěže, předání cen