Policejní psi a koně na Lučině: Nikde nedošlo k vloupání do chaty

Foto: Policie JMK

HODONÍN – Ve středu vyrazila dvacítka policistů do terénu na kontrolu opuštěných chat. Policejní koňský kamion přijel do rekreační chatové oblasti Lučina.

Hodonínští policisté vyrazili na kontrolu opuštěných chat v rekreačních oblastech na Strážnicku. Do akce byli kromě služebních psů nasazeni i policisté na koních, ze vzduchu navíc celou oblast monitorovali kolegové z Letecké služby Policie České republiky. Strážci zákona během dopoledne zkontrolovali téměř na dvě stě prázdných příbytků. Policisté se podobnými akcemi snaží předcházet násilným vniknutím do těchto rekreačních objektů, které jsou mimo sezonu jejich majiteli opuštěny. Během kontrol nebyl naštěstí zjištěn žádný případ vloupání.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

​Nejčastěji vnikají pachatelé do chat násilným překonáním dveří a oken (vysazení, vyháčkování, vyražení, vypáčení či prokopnutí), věnujte proto dostatečnou pozornost jejich zabezpečení bezpečnostními zámky a západkami, zpevnění zárubně ocelovým pásem apod. Klíče proto nenechávejte uschované na okýnkách, pod květináči, rohožkami apod. Při dlouhodobé nepřítomnosti odvezte z chaty cenné předměty. Pachatelé se zaměřují především na elektroniku: TV, rychlovarné konvice, MW trouby, rádia, dalekohledy, ale i na nádobí, potraviny, alkohol a oděvy. Často bývá odcizeno též nářadí, vrtačky a sekačky na trávu. Věnujte pozornost i zabezpečení kůlen a přilehlých objektů. U oken zavírejte okenice, které je vhodné doplnit o elektronické zabezpečení. Zvažte zabezpečení oken pomocí mříží. Dbejte na kvalitu uzávěrů, kování, okenních překladů a parapetů u oken, stejně jako na kvalitu zámků, zárubní a pantů dveří. Myslete i na bezpečnost balkonových oken a dveří, zvažte instalování uzamykacího systému klika-klika nebo knoflík-klika s bezpečnostní cylindrickou vložkou. Odstraňte „lákadla“ (viditelně umístěné cenné předměty, otevřená okna a dveře, dostupné žebříky,…). Nepodceňujte sousedskou všímavost, spolupracujte mezi sebou i s policií.