Policie potvrdila nárůst kriminality v loňském roce. Nejvíce vloupání je v Brně a okolí

ilustrační foto: Policie ČR

BRNO – Nárůst kriminality v roce 2022 potvrdilo Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje na konferenci v minulém týdnu.

Čísla se po dvou letech navrátila do období před covidem. „Po covidu se znovu uvolnila pravidla. Lidé se můžou zase volně pohybovat. To znamená, že je i víc příležitostí pro páchání trestných činů,“ upřesnil náměstek krajského policejního ředitele Libor Kachlík. Dvojnásobný nárůst oproti roku 2021 policisté zaregistrovali u trestných činů v kybernetickém prostředí. Minulý rok to bylo celkem 2170 případů. „Vyšetřovali jsme podvody v internetových bazarech i odcizení identity u bankovních účtů. Tady jsme vysledovali propojenost se zahraničím. Jednalo se třeba o Ukrajinu nebo Rumunsko,“ sdělil náměstek. Podvodům a krádežím v IT prostředí podlehli podle statistik hlavně důchodci nebo technicky méně gramotní lidé. Policie zaregistrovala hned 28 takových případů. Předcházení těmto případům chtějí policisté zabránit zviditelněním situace v médiích a vzděláváním žáků základních škol.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V Jihomoravském kraji stoupá také drogová kriminalita. Šlo o 368 případů, což je o 7 více než v roce 2021. Na Brněnsku a Blanensku to byl nejčastěji pervitin a kokain, zatímco na území Znojemska, Hodonínska a Břeclavska převažovala marihuana. „Prodejce drog se nám zadržet většinou podařilo, ale dostat se k samotným výrobcům je složitější,“ potvrdil ředitel Krajského ředitelství Jihomoravského kraje Leoš Tržil. Odbor cizinecké policie v minulém roce vyšetřoval celkem 13814 případů nelegálních imigrantů, což je nevyšší číslo za posledních 8 let. „Skoro 94 % tvořili Syřané. To je také důvod, proč byly na nějakou dobu zavedeny kontroly na státních hranicích,“ uvedl Tržil.

Policisté v roce 2022 zaregistrovali také velký nárůst škod na majetku. Těch bylo 10810, což je o 2000 více než v roce předchozím. Nejvíce jich policie zaznamenala v Brně. „V posledních letech zaznamenáváme nárůst cizinců a organizovaných skupin. Pachatelé se vloupávají do rodinných domů a bytů. Minulý rok jsme třeba řešili případ Litevců, kteří v objektu družstva odcizovali navigace a další věci,“ doplnil Kachlík.