Hrachovina i změny v městské dopravě. Mendlovo náměstí je v novém

Foto: Facebook Markéty Vaňkové

BRNO – V roce 2021 započala velká rekonstrukce Mendlova náměstí, které se nyní otevírá návštěvníkům. Za zmínku stojí i dílo Hrachovina, které odkazuje na Mendela a jeho bádání.

Mezi základní změny patřily ty méně viditelné, tedy výměna kanalizace a vodovodu. Došlo také k převedení paro a horkovodů. Velkou novinkou jsou trolejbusové linky ve směru z Hlinek, které nově jedou po ulici Veletržní. Odbočují přes tramvajový most Caracas a pokračují kolem letohrádku Mitovských. V opačném směru jedou tak jako doposud. Stejně se pohybují autobusové linky 44 a 84 a regionální spoje. Pro ty vznikla nová zastávka u Albertu. „Zastávky jsou navíc bezbariérové. Aby mohla být bez bariér i zastávka linky 1 ve směru do Pisárek, bylo nutné ji posunout blíže k výstavišti,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pozadu nezůstala ani městská zeleň. Vysázeno bylo 30 nových stromů, v oblasti tramvajové smyčky přibude výsadba lučních květin. Jakmile bude tepleji, přístřešky dostanou zelenou střechu. Novou dominantou je plastika Hrachovina, pocta otci genetiky. O ní se uvažovalo již v roce 2019. O dva roky později proběhla soutěž na její podobu, kterou vyhrál sochař, umělec a slévač Jaromír Gargulák. Realizace uměleckého díla stála 24,5 milionu korun, jedním milionem se podílel Jihomoravský kraj. Ta socha tu má svoje místo. Jen pár desítek metrů odsud Mendel objevil něco, co opravdu změnilo svět. Máme být na co hrdí a jsem rád, že kraj mohl být u toho,“ řekl Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje. Dalšími deseti miliony přispělo samotné město Brno. Zajímavostí je, že se nejedná o podobiznu Mendela, ale o jeho objev, zákon dědičnosti. Socha v sobě nese poselství budoucím generacím v podobě uložení DNA Gregora Johanna Mendela i významných osobností. Hrachovina byla vyrobena z 8 460 kilogramů bronzu a skládá se z 534 dílků, centrální část popisuje 3. Mendelův zákon: 9 kulatých žlutých, 3 hranaté žluté, 3 kulaté zelené a 1 hranatá zelená.

Práce na náměstí byly původně plánované do léta 2022, vlivem nepředvídaných okolností se ale zpozdily. V plánu byl dovoz speciální červené žuly z Ukrajiny, vzhledem k válce to ale nebylo možné. Putovala proto ze Švédska. Práce si vyžádaly 200 milionů korun.