ŘSD vybralo projektanty: D55 mezi Bzencem a Rohatcem má být zakrytá kvůli průchodu ptačí oblastí

Zdroj vizualizace: ŘSD JMK

HODONÍN – Ředitelství silnic a dálnic Jihomoravského kraje už má smlouvy na projektování 14 kilometrů dlouhého problematického úseku dálnice D55 mezi Bzencem a Rohatcem, který bude kvůli ptačí oblasti zakrytý. Se zahájením stavby se počítá až v roce 2030.

Jednou z kdysi zvažovaných variant stavby úseku dálnice D55 mezi Bzencem a Rohatcem byl tunel, který ale nepřipadá v úvahu. „Platí zakrytí dálnice D55 formou galerie v souladu s prodlouženým stanoviskem EIA,“ sdělil ředitel ŘSD Radek Mátl. Kromě zakrytí železobetonovou konstrukcí zřejmě doplněnou o pletivo má být na zmíněném úseku dálnice i ekodukt o šířce 20 metrů. V ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví žijí některé vzácnější druhy ptáků, které na mnoha dalších místech už nejsou vidět. Dokumentace EIA uvádí například dudka chocholatého, bukače velkého, motáka pochopa, slavíka modráčka, lelka lesního nebo strakapouda jižního.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokročilo s přípravami dvou nejproblematičtějších úseků dálnice D55. Uzavřelo dvě smlouvy na projektanty pro zpracování dokumentace pro společné povolení na úseky 5510 a 5511 mezi Bzencem a Rohatcem. Zakázky v obou případech získalo sdružení firem HBH Projekt, Sagasta, GEOtest a Link projekt. ŘSD se loni v létě po dlouhých jednáních podařilo i po 16 letech obhájit kladné stanovisko ministerstva životní prostředí k dálnici D55 od Moravského Písku po Rohatec (EIA). Musí vyřešit průchod dálnice ptačí oblastí Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví. Počítá s tím, že prakticky celý úsek bude zakrytý. Aktuální odhadované náklady jsou 1,36 miliardy korun pro úsek Bzenec – Bzenec-přívoz a 3,76 miliardy korun pro úsek Bzenec-přívoz – Rohatec.