Nemocnice Znojmo nově využívá kostí od dárců pro léčbu svých pacientů

Foto: Nemocnice Znojmo

ZNOJMO – Nemocnice Znojmo využívá kostí dárců pro léčbu svých pacientů. V minulých dnech byla implantována úplně první tkáň pacientovi po úrazu.

V květnu loňského roku obdržela Nemocnice Znojmo povolení Státního úřadu pro kontrolu léčiv opatřovat, zpracovávat, vyšetřovat, propouštět a skladovat kostní tkáně z hlavic stehenních kostí. Nemocnice Znojmo využívá kostí dárců pro léčbu svých pacientů. V minulých dnech byla první tkáň po povinné karanténě 180 dnů uvolněna a implantována pacientovi po úraze. V rámci republiky má stejné oprávnění pro odebrání a použití tkáně hlavice kosti stehenní od žijících dárců jen velmi málo zdravotnických zařízení, jako např. Fakultní nemocnice Brno, Oblastní nemocnice v Kladně nebo Národní Centrum Tkání a Buněk. „Jsem pyšný na to, že zrovna v naší nemocnici, která je největším zdravotnickým zařízením Jihomoravského kraje, se našlo využití pro kostní tkáně, které běžně končí v odpadu a přitom mohou být takovým přínosem pro naše pacienty,“ uvedl ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Přes veškerý pokrok v medicíně má lidská tkáň svou nezastupitelnou roli. Z hlavice je využita tzv. spongiózní kost, trámčina ze středu hlavice, která je vložena po kouskách do poraněné kosti. Výhodou je kostní struktura implantovaného štěpu, která slouží k přehojení poraněné kosti jako „lešení“ s následným přehojením do standardního tvaru a struktury kostní tkáně. Alternativou jsou kostní substituenty uměle vytvořené, tzv. kostní cementy, které mají pouze opěrnou funkci, ale nestimulují okolní kostní tkáň k její přestavbě ve standardní kost. Co to přesně obnáší, jak celý proces probíhá je shrnuto v tiskové zprávě.