Poplach mezi starosty osmi jihomoravských obcí: Česká pošta bude rušit „nadbytečné“ pobočky

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Starostové obcí dostali v pátek 31. března do datových schránek zprávu od České pošty, které pobočky se zruší. Všichni jsou překvapení, kdo pobočky vybíral a podle jakých kritérií.

V osmi jihomoravských pověřených obcích pošta zruší 23 poboček bez náhrady, z toho v Brně se zruší 12 poboček, 5 z nich v Brně-střed, kde je nejvíc obyvatel. Například v Hodoníně se zruší tři pobočky a na 25 tisíc obyvatel zůstane jedna pošta. Seznam zrušených poboček zveřejnila pošta v pátek s tím, že počet je konečný a vyměnit by šlo jen pobočku za pobočku. Zaměstnanci rušených poboček dostanou okamžitě výpověď, aby se do července stihla tříměsíční výpovědní lhůta. „Není to o emocích, je to o finanční realitě České pošty, se kterou se musíme vypořádat. Pokud bychom nedělali potřebná opatření, postupem času by pobočky nebyly už žádné, protože by nebyla Česká pošta,“ říká pověřený zástupce generálního ředitele České pošty Miroslav Štěpán.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Česká pošta neuzavírá pobočky v obcích, kde sídlí pouze jedna pošta, neruší pošty Partner. Pobočky, které budou nově spádové pro klienty, jejichž pošta byla zrušena, zajistí dostatečnou kapacitu pro jejich obsluhu. Každá obec s počtem obyvatel nad 2500 musí mít poštu v docházkové vzdálenosti do tří kilometrů. Všechny pošty, které Česká pošta provozuje, jsou podle ní schopné zajistit požadovaný standard služeb. Na nejvytíženějších poštách se lze objednat na konkrétní čas a na konkrétní službu, a to pouze jednu hodinu před plánovanou návštěvou pobočky. Pro odeslání a výdej balíků mohou zákazníci využít Balíkovny a samoobslužných výdejních boxů. Poslanec Marek Výborný k tomu v televizi řekl, že i po zrušení 300 poboček v celé České republice pořád u nás zůstane největší počet pošt na obyvatele v Evropě. Úspora má být 700 milionů.