Český hydrometeorologický ústav potvrdil, že v Letovicích šlo o tornádo

Foto: Hasiči Letovice

BLANSKO -Český hydrometeorologický ústav v neděli  uvedl, že první letošní tornádo se vyskytlo v pátek 31. března mezi obcemi Kunštát a Letovice. Bylo slabé a trvalo krátkou dobu.

Czech Thunderstorm Research Association („Lovci tornád“) uvedl v sobotu 1. dubna, že páteční tornádo v Letovicích bylo potvrzeno. Již od prvních informací byl jejich tým v kontaktu s místní samosprávou, hasiči, lesáky a dokonce svědkyní události, která jevem projela autem a spadl před ní strom. „Dle předběžného hodnocení vznikla konvektivní buňka, pravděpodobně supercelární povahy, před postupující linií bouřek. Již před vznikem samotné tromby byla pozorována výrazná rotace stěnového oblaku (tzv. wall cloudu). Tromba zřejmě vznikla v okolí Kunštátu a postupovala směrem na Letovice, kde došlo k prokazatelnému kontaktu se zemským povrchem v katastru obcí Nýrov a Lhota, kde již vzniklé tornádo působilo škody odpovídající intenzitě F0. Záběry z Letovic již byly v době, kdy se tromba „vtahovala“ zpět do základny oblaku. Jev se vyskytl mimo srážkové jádro, na jižní straně buňky, jak je to již pro tornáda klasické. Jeden z dotyků tornáda se zemským povrchem poblíž Lhoty u Letovic zachytila i webkamera.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Přestože se objevilo na sociálních sítích v pátek ve večerních hodinách video tromby – trychtýřového mraku, nebyla jistota, zda způsobené škody byly z tornáda nebo z následně postupující bouřkové fronty. „Informace se k nám dostávaly postupně. Důvod, proč jsme tak opatrní je ten, že podmínky na tvorbu tromb se vyskytují poměrně často, ale potvrdit, zda tromba dosedla na zem a stala se tornádem, vyžaduje buďto vizuální potvrzení létajících trosek, anebo terénní průzkum. O ten se tentokrát postarali lidé z Czech Thunderstorm Research Association,“ uvedl ČHMÚ na své stránce. Video a fotografie lesního polomu zveřejnili na své stránce Hasiči Letovice, jejichž jednotka nemusela v tomto případě zasahovat. Autoři videa: Tomáš Leinveber a Anna Tomanová.

foto: Hasiči Letovice, Nýrov, foto: Jitka Dostálová a Daniela Prudká