Barokní kovárna Těšany: Objevte taje kovářství a kolářství

Barokní kovárna Těšany. Zdroj foto: Technické muzeum v Brně
Barokní kovárna Těšany. Zdroj foto: Technické muzeum v Brně

Navštivte v jihomoravských Těšanech unikátní památku, barokní stavení s bílo-modrou fasádou a podloubím, se zachovalou řemeslnou dílnou, obytným i hospodářským zázemím. Kovárna Těšany kula železo už před několika staletími, a i dnes vám představí svůj um. 

Kovárna Těšany, to je umění baroka a kovářství

Barokní kovárna v Těšanech je kulturní památka, a právem. Byla součástí vrchnostenského dvora už ve středověku a dnešní podobu získala v roce 1700. Má charakter čtyřkřídlé budovy ve stylu venkovského baroka s podsíní a zahrádkou. Najdete zde zajímavou expozici, kovářskou dílnu v podobě z 19. století s původním vybavením – výhní se širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím. Při speciálních akcích zde můžete vidět kováře při práci. Jak se ve stavení žilo? O tom si můžete udělat představu, když navštívíte obytnou část s dobovým nábytkem a nádobím. V hospodářských budovách těšanské kovárny také uvidíte zemědělské nářadí a výrobky kovářů. Vyrazte na výlet do barokní kovárny v Těšanech za poznáním života i dovednosti našich předků.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kovářská dílna v kovárně v Těšanech. Zdroj foto: Technické muzeum v Brně
Kovářská dílna v kovárně v Těšanech. Zdroj foto: Technické muzeum v Brně

Poznejte obratnost mistra kolářského řemesla

Na expozici kovářství navazuje kolářská dílna s prezentací výroby kola, vybavením a nástroji. O dovednosti řemesla kolářského se můžete přesvědčit u vstupu do expozice, kde je zavěšená replika kola, které bylo dlouhodobě vystaveno nepřízni počasí, originální kolo bylo přeneseno do expozice. Kopii kola vyrobil tradičním kolářským způsobem Emil Uherka, který je držitelem ocenění Nositel tradice lidového řemesla v oboru kolářství a Mistr řemesla Kraje Vysočina. Jeho zručnost můžete pozorovat každoročně při akci zvané Kovářská a kolářská sobota a na dalších akcích a jarmarcích.

Víte, že z Těšan pochází slavný žokej?

Obec Těšany, která se nachází přibližně 30 km od Brna, je spojena s několika zajímavostmi. Žila zde Marie Turková, která se pro Aloise Mrštíka stala předlohou hlavní postavy v dramatu Maryša. Ze šlechtitelské stanice v katastru obce pochází kůň Korok, trojnásobný vítěz Velké pardubické s žokejem Václavem Chaloupkou (těšanský rodák).

Barokní kovárna Těšany. Zdroj foto: Technické muzeum v Brně
Barokní kovárna Těšany. Zdroj foto: Technické muzeum v Brně

Turistické informace

V současnosti je barokní kovárna Těšany jednou z poboček Technického muzea v Brně. Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kulturních a společenských akcích, kterými těšanská kovárna ožívá několikrát do roka, najdete zde.

Kde se nachází kovárna Těšany?

Kraj: Jihomoravský
Okres: Brno – venkov
Obec: Těšany

Kontakt

Barokní kovárna v Těšanech
Těšany 33
664 53 Těšany

telefon: +420 724 239 656
e-mail: tesany@tmbrno.cz 
www.tmbrno.cz

Tip na fajn výlet

Zavítejte na jižní Moravě do města Hustopeče a vyjděte si na procházku k mandloním a za výhledy – Mandloňová stezka a rozhledna Mandloňové sady.