Ekologičtí aktivisté v Brně vypustili pneumatiky autům SUV, řeší to policie

Foto: Městská policie Brno

BRNO – Stížnosti naštvaných majitelů aut a desítky vypuštěných pneumatik nyní řeší městská policie Brno.

Brněnští strážníci ví zatím o dvaceti případech vozidel SUV, kterým aktivisté ze skupiny Tyre Extinguishers vypustili pneumatiky, nejčastěji v Brně-severu, konkrétně v Černých Polích. „V pondělí večer jsme v Brně vypustili pneumatiky čtyřiceti šesti vozů SUV a dalších velkých aut,“ informovali aktivisté v prohlášení. Podle nich jsou vozy SUV a 4×4 katastrofou pro klima. Vědecké studie prý dokládají, že SUV jsou za posledních deset let druhým největším viníkem nárůstu emisí oxidu uhličitého. Velká auta by tedy měly být horší než celý letecký průmysl.. „Aktuálně víme přibližně o dvaceti vozidlech s vypuštěnými pneumatikami. Jednotlivá auta nám hlásili sami provozovatelé nebo řidiči, většinu však našli strážníci při kontrole ulic podle letáčků. které aktivisté vkládali za stěrače vozům,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Brno má podle aktivistů s velkými auty své specifické problémy. „Centrum města je stále zaplaveno auty. Výstavba oddělených cyklostezek je minimální. Pouhé namalované cyklopruhy jsou nebezpečné, auta v nich běžně stojí „na blikačku“ a městská policie to neřeší,“ pokračovali v prohlášení aktivisté. Městská policie spolupracuje s republikovými policisty, k případu přistupují sice jako k přestupku, není ale vyloučeno, že je to konečný stav. „Není možné vyloučit, že se v příštích hodinách prokáže škoda, která by napovídala trestnému činu, nebo jiná závažná okolnost. Pokud se tak nestane, postoupíme podezření z přestupku správnímu orgánu,“ doplnil Ghanem.