Pokuta bude tučná: Celníci zajistili v Boskovicích 503 krabiček cigaret s neplatnými kolky

Foto: Celní správa JMK

BLANSKO – Několik set krabiček cigaret s již neplatnými kolky zajistili jihomoravští celníci v provozovně v Boskovicích. Prodejce o zboží přijde a bude muset zaplatit pokutu.

Minulý týden celníci zaměřili kontroly právě na dodržování zákazu prodeje cigaret s neplatnou tabákovou nálepkou. V provozovně v Boskovicích zjistili, že majitel obchodu skladuje v regálu pod pokladnou několik krabic s různými druhy cigaret. „Jednalo se celkem o 503 krabiček cigaret označených tabákovou nálepkou s písmenem „G“, tedy již neplatnou. Muž o své zboží přišel, a ještě bude muset zaplatit pokutu,“ konstatovala mluvčí celní správy pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Prakticky každý rok dochází k úpravě sazby spotřební daně, kterou jsou zatíženy tabákové výrobky. Změna této sazby se promítne i do kódů tabákových nálepek neboli kolků, a to v podobě změny písmena abecedy. Zákon o spotřební dani stanovuje povinnost značit tabákové výrobky a zakazuje prodej cigaret, které nemají tabákovou nálepku s aktuální sazbou daně. V loňském roce bylo na nálepkách uvedeno písmeno „G“ a cigarety takto označené bylo možné prodávat pouze do 31. března 2023. Pro letošní rok je stanoveno písmeno “L“. Pokud tedy celníci při kontrole zjistí skladování či prodej cigaret s již neplatnými tabákovými nálepkami, zajistí je a přestupci navíc hrozí pokuta, která je v maximální výši zákonem stanovena na 10 milionů korun.