Ve Vaňkovce vystavuje 126 předních českých výtvarníků filmové klapky

Foto: FILMFEST, s.r.o.

BRNO – Od středy nabízí brněnské obchodní centrum Galerie Vaňkovka unikátní výstavu spojenou se Zlínským filmovým festivalem. Výstava filmových klapek bude v Brně k vidění do 15. května.

V brněnském obchodním centru Galerie Vaňkovka se představuje kompletní letošní kolekce 126 filmových klapek od předních českých výtvarníků v rámci 26. ročníku Salonu filmových klapek. Projekt spojující výtvarné a filmové umění pravidelně ze svého výtěžku podporuje snímky začínajících filmařů. Obyčejné dřevěné klapky opět povýšili na umělecká díla takoví autoři jako je Kateřina Miler, Kristian Kodet, Michal Škapa nebo Josef Velčovský. Herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová se dokonce letos do projektu zapojila už podvacáté. „Během dvaceti šesti let trvání projektu nevynechali ani jednou pánové Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu Filmtalent Zlín Čestmír Vančura a dodal, že i rodina Baborákových patří k rekordmanům a vytvořila už během existence projektu celkem 46 klapek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Každoročně se mezi výtvarníky objevují i nová jména. Letos se tak poprvé do tvorby klapek zapojila například animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková nebo tři zlínští rodáci – malířka Athena Aks, sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková a Vlastimil Elšík. „Těší nás, že se řada z výtvarníků nechala inspirovat i jedním z letošních témat filmového festivalu, kterým je česká animace. Na klapkách tak najdeme motivy Pata a Mata, pana Prokouka, tradiční Čtyřlístek nebo vzpomínku na Břetislava Pojara, od jehož narození letos uplyne 100 let,“ upozornil Čestmír Vančura a doplnil, že opět nechybí ani známé postavy z filmů jako je dvojice Svěrák a Smoljak, Jan Werich nebo nedávno zesnulá Gina Lollobrigida. Z výtěžku aukce klapek jsou již tradičně podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu Filmtalent Zlín mohou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu. „Důkazem, že se peníze vynakládají smysluplně, jsou úspěchy podpořených filmů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jeden příklad za všechny: námi podpořené filmů letos bojovaly s 8 nominacemi o Českého lva,“ uvedla umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová. „V kategorii Nejlepší animovaný film zvítězil snímek Zuza v zahradách, nejlepším krátkým filmem se staly Rituály a Cenu Magnesia za nejlepší studentský film si z jubilejního večera 30. Českého lva odvezli tvůrci filmu Vinland,“ doplnila Pášmová.