Na setkání institucí a iniciativ po sobotní tragédii v Brně se všichni shodli na boji proti dezinformacím

Foto: Policie JMK

BRNO – Ve čtvrtek se na půdě krajského policejního ředitelství konalo setkání se zástupci neziskových organizací, romské komunity, vládních zmocněnkyní pro lidská práva i pro záležitosti romské komunity, ukrajinské iniciativy pro jižní Moravu a zástupců města a kraje, aby se pobavili o situaci ve městě po sobotní tragédii.

Na čtvrtečním setkání institucí a iniciativ po sobotní tragédii v Brně se ve velmi konstruktivní atmosféře všichni shodli na stejném vnímání situace ve smyslu ojedinělého incidentu s tragickými následky. Napětí je živeno zejména dezinformacemi na sociálních sítích a následně v mediálním prostoru. Zástupci policie opakovaně ujistili všechny zúčastněné o standardním vyšetřování a účastníci setkání jim naopak vyslovili v tomto směru plnou důvěru. „Okomentovali jsme také nezměněnou bezpečnostní situaci a zkonzultovali postup při organizaci neformálního pietního aktu namísto zrušené sobotní demonstrace,“ konstatoval policejní mluvčí Pavel Šváb. Obě vládní zmocněnkyně mimo jiné odsoudily princip kolektivní viny a zneužívání tragédie dílčími zájmovými skupinami, jejichž snahou je šíření nenávisti a rozdělení společnosti. Ředitel Brno Teamu zdůraznil, že v sobotu místo plánované demonstrace je v plánu jen pieta a dopředu vyzval všechny, kteří by chtěli na místo dorazit s jiným úmyslem, aby vůbec nechodili. Zástupkyně ukrajinské komunity také vyjádřila soustrast pozůstalým a nastínila kroky, které bude podnikat proti dezinformátorům. Společným cílem všech je stabilizace situace a posílení vzájemných vztahů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.