Jeskyně Blanických rytířů: Objevte monumentální sochy v nitru kopce

Rytířský sál. Zdroj: Jeskyně Blanických rytířů, Rudka
Rytířský sál

Znáte bájné Blanické rytíře? Vyhledejte jejich tajemný úkryt, kterým je Jeskyně Blanických rytířů nedaleko jihomoravského města Kunštátu. Velkolepé sochařské dílo Stanislava Rolínka najdete v podzemních prostorách kopce nazvaného Milenka. 

Příběh sochařského samouka

Unikátní dílo inspirované českou historií, to je Jeskyně Blanických rytířů. Nachází se na kraji obce Rudka, v nitru kopce Milenka (579 m n. m.). Legenda vypráví o armádě Blanických rytířů, kteří přijdou na pomoc, až bude české zemi nejhůře. Tato pověst se stala předlohou mnoha uměleckých děl. K vytvoření jedinečných pískovcových soch inspirovala i rodáka z nedalekého Bořitova, Stanislava Rolínka. Tento čalouník a nadaný sochař samouk nejdříve vytvořil zdařilé sochy husitských bojovníků, které vytesal do skal nedaleko svého rodiště. A to zcela netradičním nářadím – hasičskou sekerou a půlkou nůžek na stříhání ovcí.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

O jeho šikovnosti se doslechl také kunštátský občan, řezník František Burian, a pozval Rolínka do Kunštátu. Ten zde v roce 1928 vytvořil své první dílo, velkolepou sochu našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Dnes zde už uvidíte pouze obrovské boty na podstavci, socha Masaryka byla za 2. světové války na základě udání zničena. Jak pokračuje Rolínkův příběh?

Svatý Václav. Zdroj: Jeskyně Blanických rytířů, Rudka
Svatý Václav

Jeskyně Blanických rytířů je místo, kde se skrývá moc a odvaha

Jako ateliér Stanislavu Rolínkovi posloužily pískovcové skály při úpatí Milenky, do kterých dělníci vyhloubili jeskyni. A tak v podzemí vytvořil bájné blanické rytíře s jezdeckou sochou svatého Václava, stojící uprostřed spícího vojska. Tvůrce soch se svou prací spěchal, neboť měl tuberkulózu plic a dobře věděl, že mu s postupující nemocí nezbývá mnoho času. Proto jsou některé sochy opracovány jen hrubě bez detailnějšího zpracování. Přesto toto monumentální dílo budí úctu a obdiv.
Zajímavostí je, že vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev, kterého Rolínek vytesal jen podle obrázku, neboť ve svém životě skutečného lva nikdy neviděl.

Socha kamenného lva. Zdroj: Jeskyně Blanických rytířů, Rudka
Socha kamenného lva

Rolínkův příběh končí, ale i začíná

Sochařské dílo, na kterém Rolínek začal pracovat na počátku 30. let 20. stol., bohužel už nikdy nedokončil. Zemřel 11. července 1931 ve věku 29 let. Jeho blaničtí rytíře však stále střeží svou jeskyni a každoročně vítají tisíce návštěvníků.
Také okolí jeskyně je upraveno jako park, který se postupně stává galerií pod širým nebem. Mladí sochaři zde v rámci mezinárodních sochařských setkání postupně vytváří nové sochy a navazují tak na práci Stanislava Rolínka.

Historická fotografie se sochou T. G. Masaryka. Zdroj: Jeskyně Blanických rytířů, Rudka
Historická fotografie se sochou T. G. Masaryka

Rozhledna a smyslová zahrada

Máte rádi výhledy? Na kopci Milenka stojí kamenná Burianova rozhledna, ze které za dobré viditelnosti spatříte Jeseníky, Krkonoše a Pálavu. Rozhledna je součástí areálu Jeskyně Blanických rytířů, byla postavena v roce 1928 kunštátským občanem Františkem Burianem a je vysoká 18 metrů.

Vyzkoušejte svoje smysly ve smyslové zahradě, která se nachází nedaleko jeskyně. Dokázali byste se zavázanýma očima hmatem a čichem rozeznávat rostliny, orientovat se pomocí zvuku potůčku anebo hmatem rozeznávat různé materiály? Smyslová zahrada vzniká od roku 2009, původně měla být pro nevidomé a zrakově postižené. Rostliny výrazné vůní, zajímavé hmatem nebo chutí a hmatové i zvukové prvky měly usnadnit postiženým seznamování s přírodou. Je ale otevřená všem a do budoucna jsou plány na její rozšíření.

Kde najdete Jeskyni Blanických rytířů?

Kraj: Jihomoravský
Okres: Blansko
Obec: Rudka

Kdy můžete impozantní sochařské výtvory obdivovat?

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a akcích najdete na internetových stránkách rudka.cz.

Kde získáte další informace?

Správa Jeskyně Blanických rytířů
Rudka u Kunštátu
679 72 Kunštát

tel.: +420 739 510 772, +420 604 984 459, +420 731 831 701
e-mail: jeskyneblanickychrytiru@seznam.cz
www.rudka.cz

Za fotografie, které k článku poskytla správa Jeskyně Blanických rytířů, děkujeme.

Tip na fajn výlet

Navštivte hrad Boskovice, který ukrývá jednu zajímavost. Čeká vás nejen procházka po hradní zřícenině dýchající historií středověkého sídla s nádhernými výhledy do okolní krajiny Boskovicka, ale také rarita, cisterna se šlapacím kolem.