Vydejte se za Maryšou do Těšan aneb rodinná akce v barokní kovárně

Zdroj: Technické muzeum v Brně

Vydejte se do barokní kovárny do malebné obce Těšany, nacházející se na pomezí Brněnska a Hanáckého Slovácka. Technické muzeum v Brně zde v rámci putování se Šroubkem a Matičkou pro vás již tuto sobotu připravilo rodinnou akci s názvem Za Maryšou do Těšan. Nejslavnější těšanská rodačka Maryša, hrdinka stejnojmenné divadelní hry bratří Mrštíků, bude průvodkyní letošního programu. Prozradí vám, jak se na vesnici žilo a pracovalo, jaké nářadí a nástroje se používaly, co si lidé oblékali a co jedli. Vydejte se s dětmi hledat stopy, které Marie Turková, předobraz Maryši, v obci zanechala.

Nahlédnete také do života na vesnici, tentokrát speciálně do kuchyně a sadu. Hlavním tématem bude voňavý med. O medu si popovídáte s místními včelaři, kteří nabídnou kromě cenných informací také ochutnávku. „Včelařství je odedávna spjato se zemědělskou krajinou českého i moravského venkova. Proto můžete v kovárně v Těšanech nahlédnout do života pilných včel i jejich chovatelů, včelařů. Na programu je pro vás připravena ukázka včelařského vybavení včetně ukázky vytáčení medu. Děti se dále mohou těšit na ruční výrobu svíček z voskových mezistěn a ukázku odlévání vosku, zdobení medových perníčků či další soutěže se včelařskou tematikou. Instalován zde bude prosklený pozorovací úl, kde můžete nahlédnout do života včelstva. Na informačních panelech se pak dozvíte mnohá zajímavá fakta o včelařství,“ sdělil Lukáš Franěk, místní odborník.

Med i výrobky z medu zde budou k zakoupení. Kromě programu odehrávajícího se přímo na kovárně můžete také absolvovat trasu s úkoly, která vás zavede na různá místa v obci. Odměnou za splnění úkolů bude zmrzlina v restauraci se symbolickým názvem Maryša.

Nenechte si akci v sobotu 15. července 2023 ujít, program bude nabitý! Více informací naleznete na webu Technického muzea v Brně.