VIDEO: Hasiči zasahovali u dvou požárů lesa u Býkovic na Blanensku, vyhlásili 3. stupeň požárního poplachu

Foto: HZS JMK

BLANSKO – Ve středu odpoledne zaměstnaly hasiče dva velké požáry porostů na Blanensku. Byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu. Následky požáru řešili hasiči ještě následující den.

Ve středu v 15 hodin hasiči přijali informaci o požáru lesa nedaleko obce Býkovice. O necelou půlhodinu později již vyhlašovali 3. stupeň požárního poplachu. Požár lesa v obtížně přístupném terénu hasily postupně dva vrtulníky, které provedly přes 50 shozů vody. Do akce se zapojilo na 135 hasičů z 26 jednotek, které byly rozděleny do 4 úseků. Situaci monitoroval také jejich dron, který dokáže odhalit skrytá ohniska požáru. Zásobování hasební vodou zajistili hasiči ze dvou čerpacích stanovišť. Na místě fungovalo také mobilní operační pracoviště. „V 18.42 hodin ohlásil velitel zásahu, že požár je pod kontrolou jednotek. Pokračovalo dohašování a ve 21.20 hodin jsme požár zlikvidovali. Plocha požáru se předběžně odhaduje na 500×500 metrů, její upřesnění je předmětem dnešního vyšetřování. Při zásahu se lehce zranil jeden z hasičů,“ popsal zásah mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka ve chvíli, kdy se připravovali k odjezdu, přijali informaci o dalším požáru porostu nedaleko původního požářiště. Přeskupili proto techniku a povolali další jednotky. Celkem se zapojilo 19 jednotek. Opět v režimu 3. stupně požárního poplachu jsme dostávali požár pod kontrolu, což se podařilo krátce před půlnocí a po 9. hodině ráno ohlásil velitel zásahu likvidaci požár. Plocha požáru je v tomto případě menší a odhaduje se do 1 hektaru. Na obou požářištích zůstával do rána dohled v podobě 6 hasičských jednotek. „Příčina vzniku požáru a vzniklé škody jsou u obou požárů předmětem dalšího šetření,“ uvedl mluvčí hasičů Jan Dvořák.