České plynové zásobníky jsou plné z 90 procent. Přesto bude třeba v zimě energiemi šetřit

Zdroj: Pexels/ Tom Fisk

ČESKO – Ačkoliv po vpádu Ruska na Ukrajinu a postupném zavádění rozličných sankcí mnozí tvrdili, že Česko se bez ruského plynu neobejde, poslední rok ukázal, že opak je pravdou. Do Česka již žádný ruský plyn neproudí. Přesto ani stávající (a jinak v toto období také neobvyklé) zásoby plynu, které jsou již v zásobnících, nedokáží spotřebu celé země pokrýt. I nadcházející zimu tedy bude třeba energiemi šetřit. Pokud by totiž byla zima studená, v lednu či únoru by mohl být plynu nedostatek.

Bez ruského plynu se obejdeme?

V plynových zásobnících má Česko – a to i ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi – neobvykle velké množství plynu. Zásobníky jsou totiž plné z 90 procent – což znamená více jak 3 mld. metrů krychlových plynu. Navzdory predikcím, že ruský plyn je pro naši zemi nepostradatelný, se kroky vlády ukázaly jako funkční. Zajištění kapacit v plovoucím terminálu na zkapalněný plyn v nizozemském Eemshavenu tedy skutečně mělo kýžený efekt. „Ukázalo se, že ruský plyn lze nahradit a sem do Česka nepřitekla za první pololetí ani jedna molekula ruského plynu. Vedle norského plynu je to právě terminál v Eemshavenu, který pomáhá zásobníky naplnit,“ shrnul tak Roman Gazdík, mluvčí ČEZ. Právě ČEZ má z pověření vlády zajištění zásobování plynem z Nizozemska na starost.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) by na počátku září měly být zásobníky již zcela plné. Ovšem ani zcela naplněné zásobníky by celoroční spotřebu Česka, která se pohybuje kolem 7,5 mld. metrů krychlových, nedokázaly pokrýt. Proto tedy resort vede jednání s Německem a Polskem o další kapacity a také napojení na nově vznikající terminál v Gdaňsku.  Obecně využití terminálů v okolních státech by pro Česko bylo výhodnější, jelikož (v porovnání s terminálem v Nizozemsku) by bylo nutné překonat jen jednu státní hranici. Díky tomu by se snížily tranzitní poplatky. Konkrétně terminál v Nizozemsku byl ale spuštěn po počátku války na Ukrajině jako první a zajištění tamních kapacit bylo klíčové pro zajištění dodávek plynu na území Česka. Kontrakt potrvá až do září 2027.

Jak fungují plynové terminály?

Dle slov Romana Gazdíka je plynu na světě dostatek, jediným problémem je jeho transport do Evropy. Právě proto poté, co Česko přestalo odebírat plyn z Ruska, zajistilo kapacity v terminálu na zkapalněný zemní plyn v Nizozemsku. Plyn přitom pochází (nejčastěji) z USA a k nizozemským břehům je transportován v lodích. V praktické rovině celý proces probíhá tak, že v zemi původu je loď naložena natlakovaným plynem tak, že se zmenší jeho objem, a tanker jej převeze přes oceán (cesta pak trvá cca 2-3 týdny). Po příjezdu do cílového přístavu je plyn opět změněn do plynné podoby, natlačen do potrubí a dopraven do Česka.

Situace je dobrá, ale mohla by být lepší

Ačkoliv právě díky dostatečným dodávkám plynu a naplněnosti zásobníků leze dle odborníků čekat, že by ceny plynu mohly v nadcházející sezoně klesnout, podle opozice by i tak mohla být příprava na letošní zimu lepší. Kompletní plynová infrastruktura je např. dle slov Karla Havlíčka (ANO) v rukou komerčního sektoru, proto by vláda měla jednat o spolupráci s přepravci plynu a přemýšlet o pořízení vlastních zásobníků. Pronájem terminálů vyjde na vyšší desítky milionů eur ročně, konkrétní cena je však neveřejná.