Úžeh vs. úpal. Jak jim předejít a jak je léčit

Zdroj: pxhere.com

Mnohým lidem se tyto dva pojmy pletou. Jedná se o typicky letní problémy, které však dokážou vyřadit člověka z provozu i na několik dní. Při troše smůly lze strávit valnou část dovolené nikoli pod slunečníkem u moře, ale na hotelovém pokoji s obkladem na hlavě.

Úžeh vs. úpal a dehydratace

Internistka Hana Sýkorová uvádí, že úžeh vzniká obvykle přímým působením slunce zejména na hlavu, načež dochází k přehřátí mozku. Při úpalu se jedná o k celkové přehřátí organismu působením vysokých teplot, především ve vlhkém a nevětraném prostředí. Ohrožené jsou hlavně děti, staří a obézní lidé. Při úžehu pak lidé se světlými vlasy a pokožkou. Oba stavy se projevují obdobně. Mezi příznaky patří bolest hlavy, nevolnost, zvracení, závratě, dezorientace či poruchy vědomí, někdy horečka.

Prevence

Prevencí úžehu, úpalu i dehydratace je vyhýbat se nadměrnému pobytu v horku či na přímém slunci a pobytu v horkých, vlhkých a nevětraných prostorách. Nosit přiměřené oblečení a při pobytu na slunci také pokrývku hlavy, případně i navlhčenou. Dále je třeba pravidelně pít dostatečné množství tekutin, nejlépe minerálních vod.

Léčba

Při úžehu a úpalu je doporučeno dotyčného uložit na chladné a stinné místo, dle jeho stavu vědomí podávat dostatek tekutin, ale spíš opatrně, po doušcích. Vhodné jsou třeba iontové nápoje nebo mírně oslazený čaj a chladné obklady, zejména na hlavu, případně studené zábaly. Při bolestech, pokud dotyčný nezvrací, lze použit běžná analgetika. Spálenou pokožku je nutné ošetřit adekvátním přípravkem.

Spálená kůže

Dle dermatoložky Anety Klimešové je riziko spálení pokožky závislé na fototypu kůže každého člověka. Čím světlejší je kůže, tím je náchylnější ke spálení. U světlých fototypů je doporučován k ochraně kůže opalovací krém s ochranným filtrem proti UVA a UVB záření SPF 25–50+ (Sun Protection Factor). U tmavších fototypů je vhodný krém s SPF minimálně 15, aby se předešlo nežádoucím účinkům záření. Zvolení výše SPF se odvíjí také od doby a místa pobytu na slunci, ve Středomoří je tedy lepší vyšší faktor než ve střední Evropě. Většinu opalovacích krémů je nutné aplikovat 20 minut před pobytem na slunci a ideálně opakovat aplikaci ještě jednou zhruba 15 až 30 minut po začátku slunění.

Důležitou ochranou pokožky je i oděv, pokrývka hlavy a sluneční brýle. Pro omezení rizika spálení pokožky je vhodné vyvarovat se přímému slunci především kolem poledne, respektive mezi 11. a 15. hodinou. Pokud již nastane spálení pokožky, je vhodné aplikovat přípravky po slunění, jež splňují promazávací funkci, obsahují antioxidanty a nověji se v nich objevují reparační enzymy DNA, které pomáhají opravovat UV zářením poškozenou DNA buněk.