Ceny energií padají, dodavatelé ohlašují zlevnění. Dle expertů je také ideální čas dodavatele změnit

Zdroj: Pexels/Pok Rie

ČESKO – Po roce a půl, kdy se ceny energií turbulentně měnily a překonaly všechna historická maxima, dochází postupně ke stabilizaci trhu. To v praktické rovině znamená, že i čeští dodavatelé začínají zlevňovat. Ceny, za něž energie nabízejí, jsou již hluboko pod vládním stropem. Ten byl zaveden záhy poté, co bylo zřejmé, že by pro mnohé spotřebitele mohla být úhrada účtů za energie likvidační. Vládní stop ovšem s příchodem nového roku skončí. I proto tedy firmy – před počátkem nové topné sezony – začínají lidem nabízet také nové fixace. Podle odborníků je pak vhodný čas ke změně dodavatele právě nyní, jelikož celý proces je vzhledem k zákonným výpovědním lhůtám relativně časově náročný.

Rapidní snižování cen

Ceny elektřiny a plynu na evropských energetických burzách klesají, a to díky postupně mizející nejistotě, která se plně projevila záhy po počátku války na Ukrajině. Na nový stav, resp. postupnou stabilizaci situace, tak začínají reagovat i tuzemští dodavatelé energií – a masivně snižují ceny. Po společnostech ČEZ a E.ON tak snížení cen oznámila i Pražská energetika (PRE). Ta zajišťuje dodávky pro cca tři čtvrtě milionu zákazníků a plošné zlevnění u ní vstoupí v platnost od počátku září. U elektřiny se bude jednat o snížení ceny o pětinu, v případě elektřiny o 30 %. „Ten nejtypičtější zákazník, který elektřinou jen svítí, nepoužívá ji pro ohřev vody a topení, v průměru ušetří kolem dvou tisíc korun za rok. Týká se to většiny našich zákazníků, tedy přibližně sedmi set tisíc odběrných míst. Výjimkou jsou ti, kteří již mají zafixovanou cenu pod hranicí vládního stropu,“ shrnul tak mluvčí PRE, Karel Hanzelka.

U již zmiňované společnosti ČEZ má již cenu za energie pod vládním stropem cca polovina z celkového počtu tří milionů zákazníků. Ceny společnost upravovala během letošního roku již třikrát. Její mluvčí Roman Gazdík zároveň potvrdil, že situaci na trzích bude vedení společnosti průběžně přehodnocovat – pokud by tedy došlo k dalšímu pohybu ve velkoobchodních cenách, společnost bude opětovně reagovat. Totéž pak platí také pro E.ON. Zlevnění v posledních dnech oznámila i společnost MND. Od srpna snižuje ceny u základních ceníků u elektřiny o 45 % a u plynu o 38 % ve srovnání s počátkem roku.

Kdo by měl dodavatele změnit?

Dodavatelé nově začali nabízet opět i cenové fixace, od nichž v posledním roce právě kvůli dynamicky se měnící situaci upouštěli. Cenové nabídky dodavatelů jsou pak poměrně široké a experti vybízejí ty, kteří uvažují o změně (a jejichž stávající dodavatel jim stále nenabídl žádný retenční produkt, příp. pokud stále platí ceny odvozené od vládního stropu), aby dlouho nevyčkávali. Pokud se totiž ke změně nyní rozhodnou, nového dodavatele budou mít v souladu s platným postupem (tedy tříměsíční výpovědní lhůtou) až od listopadu. Podle analytika Jiřího Gavora se nyní nabídky pro nové zákazníky pohybují cca tisíc korun pod vládním stropem. Co se týká fixací, lidé by neměli přistupovat na příliš dlouhé závazky a volit fixaci maximálně na rok či rok a půl.