Jak bojovat s chutí na sladké aneb Když vás honí mlsná víc, než je zdrávo

Zdroj: pexels.com, free image

Není žádným tajemstvím, že dlouhodobá nadměrná konzumace cukru dokáže značně podkopat zdraví. Omezit cukr se doporučuje u celé řady zdravotních problémů, počínaje nadváhou, přes zubní kazy, záněty až po infarkt či mozkovou příhodu. Jenže když na nás přijdou chutě na sladké, pak se jen velmi těžce odolává zákusku nebo dobré čokoládě. A co je nejhorší, málokdy si vystačíme jen s jedním kouskem, často hrdě zdoláme celé balení.

Chutě na určité potraviny, tedy nejen na sladkosti, ale třeba také na slané a pikantní jídlo mohou mít celou řadu důvodů, např. hlad, nedostatek určitých látek ve výživě, hormonální změny, únavu, stres, unavenou psychiku či třeba jen nudu.

Vládne nám cukr

Patrně nejrozšířenějším typem bažení, tzv. cravingu, je chuť na sladké (sugar craving). Cukr totiž silně působí na náš mozek, a navíc poměrně rychle na něj vzniká návyk. Podporuje tvorbu hormonů dobré nálady – serotoninu a dopaminu. Historicky si naše podvědomí také spojuje sladkosti (vzpomeňte na narozeninový zákusek nebo dort) s bezpečím, hojností a pohodou. Ještě před sto lety byla u nás přibližně roční spotřeba cukru na osobu ve výši 2,5 kg. Nyní se jedná přibližně o 34 kg, což představuje na osobu přes 90 g cukru na den. Světová zdravotnická organizace však doporučuje pouze 50 g cukru na den.

Tipy, jak zkrotit chuť na sladké

V boji s nejrůznějšími chutěmi, tedy nejen na sladké, vám mohou pomoci následující tipy. Vyzkoušejte, které budou vyhovovat právě vám.

Dopřejte si snídani bohatou na bílkoviny

Oslazená káva a koláče není to pravé ořechové. Potraviny bohaté na jednoduché cukry vám rozkolísají hladinu krevního cukru a produkci inzulinu, načež se brzy dostaví nový pocit hladu. Naopak bílkoviny pomohou tomuto výkyvu předcházet. Takže ideálně si dejte k snídani třeba vejce, bílý tvaroh nebo jogurt.

Dbejte na svůj spánek

Podle vědeckého výzkumu lidé, kteří mají nedostatek kvalitního spánku, vykazují mnohem větší spotřebu sladkého než ti, kteří mají spánek kvalitní a v dostatečném množství. Málo spánku způsobuje únavu a také propad nálady. Obojí naše tělo úspěšně zahání, např. čokoládou, což je kombinace cukru a tuku.

Identifikujte spouštěče

Pokuste se vypozorovat, které situace u vás vyvolávají touhu po sladkém. Typicky se může jednat o uspěchaný den, kdy jste večer rádi, že si konečně sednete a v klidu se najíte. A dobrá večeře přece potřebuje sladkou tečku. Tehdy je klíčem nevyhladovět se, ale najít si přes den čas na pravidelné jídlo. Dalším typickým spouštěčem je stres. Někdo si naleje panáka, jiný si rozbalí tabulku čokolády. Je potřeba najít jinou, méně nebezpečnou náhradu. Ideálně šálek dobrého čaje, otevřít okno a prodýchat se nebo udělat sestavu uklidňujících cviků. Dopracovat se do tohoto stavu však vyžaduje určitý trénink.

Odstraňte pokušení z dohledu

Pokud vás láká sladké, nejjednodušším opatřením je odstranit sladkosti ze svého dohledu, případně si je vůbec nekoupit. Jestliže je musíte doma přece jen mít, uložte je na málo přístupné místo. A k ruce si přichystejte jako náhradu čerstvé nebo sušené ovoce.

Nic si striktně nezakazujte

Velká přísnost mnohdy skončí tím, že po pár dnech těžkého odpírání nakonec doslova „sežereme“, na co přijdeme. Nemá smysl si sladké kategoricky odpírat, ale je rozumné nachystat si předem jen malé množství a pomalu si je vychutnat. Často pomáhá si pak vypláchnout ústa čistou vodou nebo nanést trochu zubní pasty, aby nás přešla chuť na další sladké.

Počkejte

Když vás přepadne chuť zaskočit si koupit něco na zub, počítejte pomalu aspoň do 25, anebo si stanovte nějakou malou činnost. Vyšší level je počkat celých 10 minut. Vaše tělo touží po okamžitém uspokojení. Pokud mu ho však neposkytnete, jeho touha opadne, nebo díky nové aktivitě zapomene na své chutě.

Staňte se nestranným pozorovatelem

Pasujte se do pozice nestranného pozorovatele, jehož cílem je zkoumat, jak proces nezvladatelných chutí u vás probíhá. Až přijdou, popisujte si (nejlépe nahlas), co se s vámi děje, jak vaše nutkání sílí, třeba jak máte chuť sníst tu velkou čokoládu, i když víte, že je plná cukru a budou vás pak bolet zuby. Principem této psychologické metody je odosobnit se, tj. nenechat se ovládnout vnitřními potřebami, ale naopak, učinit je předmětem svého pozorování. Bažení po určité potravině totiž dosáhne svého vrcholu a pak postupně odezní. Můžete svým chutím říci: „Holky, sorry, já bych vám ráda vyhověla a zašla do mrazáku pro ten skvělý čokoládový krém, ale nemám teď na to čas, protože tady v klidu sedím a pozoruji vás.“

Může vás zajímat:

Máte rádi sladké? Kolik sladkostí si můžete dopřát za den bez výčitek