Falešní bankéři získali na jihu Moravy na internetu za jediný den milión

ilustrační foto: pixabay.com

BRNO, HODONÍN – Desítka případů a škoda za milión korun, to je bilance oznámení kybernetické kriminality na jihu Moravy za pondělí.

Jedním z podvedených byl pětapadesátiletý cizinec bydlící v Brně, který přišel o skoro 350 tisíc korun, K možnému zajímavému výdělku ho přilákal podvodný inzerát na investici do akcií počítačové společnosti. Během čtvrtroku posílal přesně podle pokynů podvodných bankéřů různé částky na různé účty. „Když chtěl zisk z velmi úspěšného investování převést na svůj účet, bankéři přestali komunikovat. Muž pochopil, že byl podveden, a oznámil to policii,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Podobný scénář se odehrál na Hodonínsku. Sedmadvacetiletý muž se rozhodl investovat do kryptoměn.  Za pomoci podvodného bankéře nainstaloval do počítače potřebné programy a umožnil jeho vzdálenou správu. Pak už jen napomáhal bankéři v zajímavých obchodech. Když zjistil, že nakoupená kryptoměna byla převedena na neznámý účet, pochopil, že byl podveden. Z jeho účtu zmizelo skoro 200 tisíc korun.

Více než čtvrt miliónu korun získal podvodník, který kontaktoval šestatřicetiletého Brňana. Tomu namluvil, že jeho účet je v ohrožení. K záchraně prostředků měl vybrat peníze a vložit na kryptoměnové konto. Když tak učinil, falešní bezpečnostní pracovníci banky se odmlčeli.

Úplně stejným způsobem ztratila 40 tisíc čtyřiačtyřicetiletá Brňanka. Dalších šest lidí v kraji neodhalilo jiný podvod. Jako prodávající vyplnili do podvodného internetového formuláře, tvářícího se jako stránky kurýrní služby, mimo jiné údaje ke svým kontům, a z nich podvodníci pak odčerpali různé částky.