Těšte se na tradiční vinobraní ve Znojmě, program bude jako vždy nabitý

Znojemské historické vinobraní

Znojmo – již 39. ročník Znojemského historického vinobraní se blíží. Druhý zářijový víkend vypukne festival spojující víno, historii a hudbu. Nabitý víkend s programem pro velké i malé si nenechte ujít!

Těšte se nejen na velkolepý průvod, ale i další historický program. Obsahovat bude historická ležení, rytířské turnaje, uličku chudiny, inkviziční soud, či historické představení pro děti. Uličky a náměstí města obsadí trhovci se svými výrobky, suvenýry a pestrou gastro nabídkou. To nejdůležitější ovšem nabídnou místní vinaři. Vína a burčáky zakoupíte jak v městských mázhauzech, tak třeba na vinném trhu, který obsadí náměstí Slepičí trh. Střídat se zde bude i několik lidových muzik. Další scéna zaměřená na víno a lidovou muziku bude opět u rotundy sv. Kateřiny, kde vyroste degustační místo vinařů spolku VOC Znojmo. Ochutnáte zde nejlepší vzorky odrůd Sauvignon, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného.

Hudební program proběhne i na dalších hudebních scénách. Poslechnete si například legendární singly kapely Queen v podání skupiny Qeenie. Českou autorskou tvorbu do Znojma přiveze jedna z nejhranějších kapel Mirai, přijede zpěvačka Aneta Langerová, písničkář Pokáč a zpěvák Mikolas Josef. Dále také cimbálová muzika Harafica, Bert and Friends a v neposlední řadě také Vojenský umělecký soubor Ondráš se svým orchestrem a taneční částí souboru. Během dvou festivalových dní se na pódiu představí legenda českého popu Dalibor Janda, slovenská Katarína Knechtová, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Nezapomeňte ani na dívčí kapelu Vesna, která před nedávnem reprezentovala Českou republiku v evropské soutěži Eurovision.

Součástí vinobraní budou umělecké historické soubory. Na historický šerm se zaměří Albion, Honorata, Rosáci, Český lev, nebo Artus Thor. Ohňovou show předvede skupina In Flamenus a s vlajkovou show přijede uskupení Milités. Představí se orientální tance skupiny Angels Tribe, žonglérská a kejklířská vystoupení kejklíře Čabíka a dalších. Na některých scénách uslyšíte středověkou hudbu, například Václavské náměstí přivítá znojemskou skupinu Lucrezia Borgia, Gnomus, Arcus, Quanti Minoris a Devětsil. Kolbiště horního parku obsadí velkolepě pojaté rytířské jezdecké turnaje společnosti Štvanci.

Připravujeme multižánrový program, ve kterém si každý najde to své. Těšíme se na všechny, kteří s námi oslaví nejen příjezd krále Jana Lucemburského, ale také úrodu vinařů, kteří hrají na znojemském vinobraní neméně důležitou roli,“ představila Bohumila Beranová, místostarostka města Znojma.

Přijďte i vy! Znojemské historické vinobraní se koná 8.-10. září 2023. Podrobný program a další užitečné informace naleznete na webových stránkách Znojemského vinobraní.