V každém věku může nastat alergická reakce po bodnutí hmyzem

ilustrační foto: pixabay.com

BRNO – V nedávných dnech se v Brně-Kohoutovicích stal paní Lence případ alergické reakce po sršním bodnutí.

Paní Lenka měla po sršním bodnutí alergickou reakci. „Chtěla bych poděkovat posádkám, které mi zachránily život. Po píchnutí sršněm do ruky jsem se dostala do anafylaktického šoku a nebýt jejich rychlého příjezdu a profesionálního zásahu, už bych asi tento děkovný dopis psát nemohla. Velice si vážím Vaší práce a moc děkuji za pomoc,“ napsala Lenka. „Nás toto krásné poděkování zahřálo. A samozřejmě nejvíc nás těší, že je paní Lenka v pořádku,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Včelí, vosí či sršní žihadlo může být totiž i velmi nebezpečné. Vosy a včely lákají sladké nápoje, taky jídlo všeobecně. Vyhledávají i mokrá či mastná těla. A také je nutné dávat pozor při chození bosky po trávě. Pokud jde o štípnutí, které se projevuje pouze lokálně, tedy například malý otok na ruce, pak záchranáři doporučují chlazení místa a je-li to možné, užití léků proti alergii (jsou to tzv. antihistaminika). Pokud však dojde i k tzv. anafylaktickému šoku, který se může projevit svěděním celého těla, slabostí, pocitem na omdlení nebo poruchou vědomí, pak jde o stav, kdy je třeba volat odbornou pomoc. Stejně tak je nutné kontaktovat tísňovou linku, jde-li o bodnutí do oblasti obličeje či krku, postižené místo začne otékat a dostaví se dýchací potíže, v takové situaci mohou být ohroženy životní funkce a může dojít i k úmrtí. Pokud je dotyčný pobodaný alergik a ví o tom, měl by být vybaven tzv. autoinjektorem s adrenalinem, a ihned jej aplikovat. „A ještě jedna důležitá věc: alergickou reakci může mít člověk kdykoliv v životě, tedy i v případě, že ji nikdy dříve neměl. Takže bodnutí hmyzem raději nepodceňujte,“ doplnila Bothová.