Honí vás mlsná, ale nechcete sahat po sladkostech? Tip na rychlou svačinku

Foto: Rýdlová J.

Jen málokoho z nás občas nepřepadne silná chuť na něco, co by se v našem jídelníčku příliš často objevovat nemělo. Typicky se jedná o sladkosti. Mnohdy si tímto naše unavené tělo říká o nějakou tu kalorii nebo sacharid, jenže mi mu často dopřejeme mnohem více, než by potřebovalo. Výsledek pak na sebe nenechá dlouho čekat. Zachycuje to výstižně anglické rčení Moments on the lips, forever on the hips – Chvíli na rtech, navěky na bocích (volnější a méně diplomatický překlad by boky nahradil zadkem). Klasické sladkosti nám dopřejí chvilku uspokojení, ale kil navíc se často už do konce života nezbavíme. Problém nemusí být jen v naší pevné vůli, ale také v nedostatku času. Chuť převlečená za hlad nás přepadne ve chvíli, kdy opravdu nemáme čas zdržovat se nějakým velkým vychystáváním. A tak je nejjednodušší sáhnout do šuplíku či kabelky a vytáhnout čokoládovou tyčinku, oplatek nebo zaskočit do bufetu pro donut…

Olíbený milkshake trochu jinak

Velmi účinným pomocníkem v boji proti chuti na sladké může být mléčný koktejl, tzv. milkshake. Klasicky se připravuje s mlékem, zmrzlinou a sladkým sirupem. Touto pochoutkou bychom si ale příliš nepomohli, v podstatě by to bylo z deště pod okap. V našem receptu proto přeslazené sirupy a průmyslové zmrzliny odbouráme a použijeme pouze suroviny v základním stavu. Bohatě vystačíme s mlékem a ovocem. Místo mléka je prospěšnější použít zakysaný nápoj, např. kefír.  Ovoce nejlépe čerstvé, ale službu nám udělá i mražené. Vše dáme do mixéru nebo smoothie makeru (což je v podstatě mixér v menším provedení). Dle chuti dosladíme medem. Sladkou chuť však můžeme dodat nápoji přidáním zralého banánu, který samozřejmě také rozmixujeme, a nemusíme již doslazovat. Nápoj na obrázku je vyroben z kefíru, trochy borůvek a banánu.

Zakysané mléčné nápoje jako poklad

Pak již jen stačí nápoj buď zkonzumovat na místě, nebo si jej přelít, zavíčkovat a vzít s sebou do práce. Jelikož je sladký, uspokojí naše chuťové buňky, nikoli však na úkor přebytečných kalorií. Ovoce nám dodá nějaký ten vitamín či stopový prvek a potřebnou vlákninu. Mléko nám dodá bílkoviny, které navíc snižují glykemický index, takže hladina cukru v krvi vám nevyskočí tak prudce, jako kdybyste spořádali jen samotné ovoce nebo nějakou sladkost.

Pokud místo mléka použijete zakysaný mléčný výrobek (kefír, kyšku, podmáslí, jogurtové mléko), bude vaše tělo profitovat ještě více. Kysané mléčné nápoje jsou totiž díky procesu kvašení lépe stravitelné. Dochází k rozkladu laktózy (mléčného cukru), který působí mnoha lidem trávicí problémy. Při kvašení vzniká kyselina mléčná, jež podporuje růst prospěšných bakterií důležitých pro optimální stav střevní mikroflóry, což mimo jiné pomáhá udržet v kondici také náš imunitní sytém.

Zpočátku raději opatrně

Poklud nejste na mléčné, zejména kvašené, nápoje zvyklí, zpočátku je konzumujte raději doma a jen v malém množství. Uvidíte, jak na ně váš trávicí sytém zareaguje. Někdy mohou působit trochu projímavě. Samozřejmě nejsou vhodné pro ty, kteří trpí alergií na mléko.