Brno se vymyká trendům nakupování, vedou potraviny a hobby markety

Ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Společnost Dotykačka, která provozuje pokladní systém, zjišťovala po celé České republice, jak jsou na tom obyvatelé s nákupy a zjistila, že Jihomoravský kraj a jeho metropole Brno se vymyká obecným trendům.

Ještě loni v létě menší obchody a oděvy spokojeně počítaly zisky, jejich tržby meziročně stoupaly do podzimu, pak se křivka prodejů stočila dolů. Obchodníci s oblečením se tak zařadili po bok prodejců potravin, jejichž tržby se propadají rok a půl. Datoví analytici se proto zaměřili na srovnání Prahy a Brna, co se týče nakupování obyvatel.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Srovnávali jsme prodeje v menších nezávislých obchodech, které využívají náš pokladní systém. Rozdělili jsme je do pěti kategorií: hobby markety zahrnující i zahrádkářské a chovatelské potřeby, dále obchody s oblečením a potraviny. Z těch jsme ještě vydělili samostatnou kategorii speciálních potravin, kam spadají například veganské či bezlepkové obchody, prodejny francouzských sýrů atd. Výčet pak uzavírají úzce zaměřené obchody typu rybářské potřeby, cykloprodejny, hračkářství apod.,“ přibližuje ředitel Dotykačky Petr Menclík.

Takřka ve všech segmentech došlo k výrazným poklesům, výjimku představuje Jihomoravský kraj, který se růstovými hodnotami vymyká obecným trendům. Na rozdíl od zbytku republiky má minimální pokles potravin a i hobby markety se drží v plusu. Dá se ale předpokládat, že příští rok budou v Brně hobby prodejny v mínusových číslech. Navzdory poklesům to nevypadá, že by prodejci strádali, za což může čistka trhu. Určitá část menších obchodů v uplynulých letech zanikla. Častěji končily obchody v menších městech a vesnicích. U speciálních potravin naopak stoupl počet obchodů během čtyř let až o polovinu. Obchodům, které přežily, se daří. Ukazuje to i jedna prodejna potravin v Brně, které vzrostl obrat o 60 %. Na portálu si můžete zobrazit jednotlivé rozdíly mezi středem města a jeho okrajovými částmi, ale i mezi Jihomoravským krajem a zbytkem republiky.