Nově je očkování proti klíšťatům od určitého věku zdarma. Mnozí o tom stále neví

Zdroj: Shutterstock

Klíšťata přenášejí zákeřné nemoci. Nejznámější z nich jsou limská borelióza a klíšťová encefalitida. Zatímco proti první z nich stále neexistuje očkování, kterým by se člověk mohl bránit, proti encefalitidě se lze očkováním chránit efektivně. I přesto, že se nejedná o úplnou novinku, veřejnost neví, že od určitého věku je toto očkování zdarma, resp. „na pojišťovnu“. Pokud do této skupiny nespadáte, ani tak nemusíte zoufat.

Co ovlivňuje, jestli onemocníte

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které může závažně postihnout centrální nervový systém. V našich podmínkách ji nejčastěji přenášejí klíšťata, ale výjimkou není ani přenos komárem. Aby vás klíště nakazilo, je zpravidla potřeba souhry několika nešťastných faktorů. Za prvé, klíště musí být infikováno. Dále pak záleží, jaké množství infikovaného viru (tzv. virová nálož) se vám dostane do těla. Proto se klade velký důraz na to, abyste se při pobytu v přírodě průběžně prohlíželi během dne, a krvelačnou minipotvoru odstranili co nejdříve. Dalším důležitým faktorem je celkový stav vašeho organismu a schopnost imunitního systému poradit si s nákazou.

Kdo je nejvíce ohrožen

Lidé, jejichž tělo je oslabeno nemocemi či věkem (a velmi často obojím), jsou rizikovou skupinou. Hrozí jim totiž větší pravděpodobnost rozvoje onemocnění, jeho průběh bývá delší, a mnohdy také komplikovanější. Tudíž léčba je také náročnější a pro zdravotní systém nákladnější.

Očkování zdarma

V roce 2022 vstoupila v účinnost novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, podle které pojištěnci nad 50 let věku mohou využít hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě. Řečeno zjednodušeně, pokud jste 50+, očkování máte zdarma, protože je vaší zdravotní pojišťovně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pokud nespadáte do této věkové kategorie, můžete využít příspěvků své zdravotní pojišťovny v rámci preventivních programů. Pojišťovna vám sice nezaplatí celou částku, ale poskytne užitečný finanční příspěvek.

Jak očkování probíhá

Očkování zahrnuje tři dávky do svalu ramene v průběhu jednoho roku. U dospělých jsou k dispozici dvě neživé vakcíny – FSME-IMMUN nebo ENCEPUR. Vakcínu získáte pouze na lékařský předpis. Aplikaci pak může provést pouze zdravotní sestra nebo lékař. Ideální doba pro zahájení očkování je před nástupem klíšťové sezóny, aby tělo mělo dostatečný čas vytvořit si potřebné protilátky.