Vůně benzínu a řev motorů: Jízda do vrchu a výstava historických vozidel Brno – Soběšice se vydařila

Foto: Auto Z klub-Brno1

BRNO – Jízda do vrchu a výstava historických vozidel Brno – Soběšice patří k tradičním vrcholům sezóny. Vzpomínková jízda na první významný motoristický závod v regionu se vrátila do Brna. Představilo se na 300 automobilů a motocyklů do roku výroby 1939.

Poslední sobotu v září se opět postavily na start tradičního závodu do vrchu Brno-Soběšice historické automobily a motocykly. Přes 300 se jich vydalo zatáčkami z Kociánky do Soběšic. Nejstarší závod v České republice, dnes již jen jízda, se jel poprvé před 99 lety a trať od té doby nedoznala prakticky žádné změny. Všichni účastníci zaparkovali jeden vedle druhého v nádherném prostředí parku. Pozdravit je přišly tisíce lidí včetně těch kolem trati. Mimo jiné zde bylo k vidění pohromadě historicky nejvíc automobilů vyráběných v letech 1924 až 1936 brněnskou Zbrojovkou. Nejstarším byl jako vždy Autocar Model M8 z roku 1902 letos slavící 121 let.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Délka tratě, kterou závodníci musí překonat, je přes tři kilometry s výškovým rozdílem téměř 160 metrů. Maximální stoupání je 10 procent. Akci pořádá Veterán Automoto Club Brno od roku 1974. Jedním z významných spolupořadatelů je Technické muzeum v Brně, které se podílí i na dalších akcích veterán klubu. „Vzpomínkové jízdy na závod do vrchu Brno-Soběšice se staly hezkou tradicí a milovníci dopravní historie zde vidí vozidla v množství a kvalitě, která se u nás jinde neobjevuje,“ pochlubil se pořadatel Karel Kupka, kterému patří velké poděkování za organizaci této unikátní akce.