Tématem letošní Noci vědců je tajemství ve všech jeho podobách

Foto: VIDA! centrum

BRNO – Tématem letošního ročníku Noci vědců v pátek 6. října je tajemství a vše, co je s ním spojené. Noc vědců se v Brně koná na všech univerzitách, hvězdárně, v technickém parku, VIDA! centru a výzkumných ústavech.

Páteční program Noci vědců v Brně nabídne experimenty, workshopy, komentované ukázky a diskuse. Například na fakultě strojního inženýrství se bude prohánět studentská formule Dragon e3 a robotický barman pozve na drink. „Noc vědců je skvělou příležitostí, jak hravě a interaktivně odhalovat tajemství různých vědeckých disciplín z oblasti přírody, zdraví, umění, společnosti i techniky. Návštěvníci třeba rozkryjí tajemství zrození života, zjistí, jak se na svět kouká mravenec nebo co ukrývá lidská mysl,“ sdělila koordinátorka akce Jitřenka Navrátilová. V Brně si program pro zájemce připravily čtyři univerzity. Vysoké učení technické nabídne přes 100 aktivit na všech fakultách – třeba na fakultě stavební bude připravené laserové bludiště pro lovce diamantů a simulátory pro virtuální bagrování a sváření. Na fakultě strojního inženýrství se bude prohánět studentská formule Dragon e3 a robotický barman pozve na drink.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Novinkou je bezplatná autobusová linka mezi Technologickým parkem a centrem Brna. „K dispozici bude s půlhodinovými intervaly mezi šestou hodinou večerní a půlnocí na trase Univerzitní kampus Bohunice – Česká – Technologický park,“ přiblížila koordinátorka Kamila Vymyslická. S vědci z Masarykovy univerzity se návštěvníci „podívají na zoubek“ zubnímu kameni. Dále zjistí, co třeba jedli lidé na Velké Moravě nebo jakými nemocemi trpěla populace v době bronzové. S dendrochronology z Mendelovy univerzity v Brně zase odhalí tajemství historie dřeva. Na Univerzitě obrany se děti i dospělí seznámí s denními a nočními zaměřovači ručních zbraní a laserovými dálkoměry používanými v Armádě ČR.

Na hvězdárně se bude pozorovat noční obloha. „Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do dalekohledů nebo se podívat na planety, mlhoviny, hvězdokupy a galaxie,“ přiblížil za Českou astronomickou společnost Vladimír Slezák. Brňané se dále dozvědí, jak vzniká tornádo, proč vysychají řeky nebo jak vznikají genetické modifikace. Také si mohou vyzkoušet určit drahý kámen, zapojit se do pátrací hry nebo se vydat do virtuálního lesa. Vstup na celou akci je zdarma, některé části programu však mají omezenou kapacitu a je nutné si své místo rezervovat. Kompletní program je na webu nocvedcu.cz.