Veselí nad Moravou oživilo v zámeckém parku Bažantnici s výskytem vzácných brouků

Foto: Město Veselí nad Moravou

HODONÍN – Barvy podzimu lákají k procházkám do zámeckého parku ve Veselí nad Moravou, jehož část zvaná Bažantnice procházela v posledních čtyřech letech zásadní úpravou. Jedním z cílů byla ochrana evropsky ohroženého druhu brouka krasce dubového.

Od roku 2020 prováděla společnost Zahradnické úpravy s.r.o. Brno postupnou a rozsáhlou revitalizaci části veselského zámeckého parku, která měla za cíl udržení a rozšíření biotopu pro zvláště chráněné druhy hmyzu. Přibylo více než 800 nových listnatých stromů, které vrátily této části parku charakter lužního lesa. náklady na úpravu pokryl z 85 % evropský dotační projekt. Celkové náklady byly vyčísleny na 6,2 miliónů korun. Odborníci potvrdili, že se v této části parku nachází několik druhů chráněných rostlin a živočichů, zejména pak zvláště chráněný a kriticky ohrožený krasec dubový (Eurythyrea quercus). Pro životní vývoj krasce dubového i dalších druhů brouků a hmyzu byly v území instalovány skupiny dubových kmenů jako broukoviště. „Jsme moc rádi, že se podařilo tento rozsáhlý projekt realizovat a vyjadřuji poděkování zhotoviteli i odborníkům z Agentury ochrany přírody a krajiny, kteří velmi pečlivě a ohleduplně vážili správnou formu zásahu a ochrany u každého jednotlivého stromu nebo jiného porostu. Dnešní podoba Bažantnice na jedné straně chrání vzácné druhy rostlin i živočichů a na straně druhé umožňuje návštěvníkům příjemné procházky v této části našeho zámeckého parku,“ poochválil projekt starosta města Petr Kolář.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V průběhu projektu byly vykáceny invazní dřeviny, došlo k vytvoření slunných míst a osluněných kmenů, které jsou pro mnohé druhy klíčové. Převažuje dub letní, jehož přítomnost je základním předpokladem udržení a rozšíření krasce dubového, ale i jiných ohrožených brouků (zlatohlávek skvostný, kovařík, krajník hnědý aj.), silně ohrožených (tesařík obrovský, páchník hnědý aj.) nebo jiných kriticky ohrožených druhů. Torza starých dubů a odumřelé kmeny, jejichž přítomnost je pro tyto druhy brouků žádoucí, zde byla ponechána. Návštěvníci této části zámeckého parku ocení i nové pěšiny zhotovené z přírodních materiálů, jejichž uspořádání respektuje stávající zeleň a kořenový systém stromů. Zámecký park ve Veselí nad Moravou vznikl v sousedství zdejšího zámku v 50. letech 19. století. Celá jeho plocha je v majetku města, které na jeho správu a údržbu ročně vynakládá kolem 2,5 miliónu korun.