Řidiče, kteří ještě nemají zimní pneumatiky, může zaskočit nepříznivé počasí

ilustrační foto: pixabay.com

BLANSKO – Zimní pneumatiky jsou v ČR povinné v období od 1. listopadu do 31. března, pokud na silnici leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza, či pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že na se na silnici může souvislá vrstva sněhu, ledu, nebo námraza vyskytovat.

Nepříznivé počasí může zaskočit řidiče, kteří ještě jezdí na letních pneumatikách. Zákon nepředpisuje stáří pneumatik, ale je důležité si zkontrolovat, zda jsou v dobrém stavu a že hloubka vzorku na všech čtyřech kolech je nejméně 4 mm u osobních aut a dodávek. U vozidel nad 3,5 tuny musí mít pneumatiky na kolech hnacích náprav vzorek minimálně 6 mm. V některých místech republiky platí v tomto období značka „zimní výbava,“ pokud dodatková tabulka neurčuje odlišnou dobu platnosti. Tato značka přikazuje řidiči motorového vozidla pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik. Na jižní Moravě je taková značka mezi obcemi Kuničky a Němčice na Blanensku. Řidičům, kteří poruší zákon, hrozí na místě pokuta až dva tisíce korun. „Řidičům připomínáme, že zimní pneumatiky mají odlišnou přilnavost a i strukturu běhounu, jejich použití má tedy velký vliv na ovladatelnost vozidla i délku brzdné dráhy,“ upozornila policejní mluvčí  Petra Ledabylová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.