Tři vědci z Masarykovy univerzity získali grant JUNIOR STAR od Grantové agentury ČR

Foto: MU Brno

BRNO – Tři mladí vědci z Masarykovy univerzity získali grant v soutěži JUNIOR STAR od Grantové agentury České republiky. Podpora 25 milionů korun na 5 let jim umožní vybudovat vědecký tým a zaměřit se na nové oblasti výzkumu.

Soutěž JUNIOR STAR je pro začínající vědce jedinečnou příležitostí se vědecky osamostatnit a obohatit české prostředí o nová výzkumná témata. O podporu je enormní zájem. Dovolit si však můžeme financovat jen ty nejlepší z nejlepších. „Jedná se již o čtvrtý ročník této soutěže. Jsme velmi rádi, že díky ní pro českou vědu získáváme i vědkyně a vědce z prestižních zahraničních univerzit. Jsou to například vědci působící v USA, Spojeném království, Norsku nebo Německu. Věříme, že řešitelé mají potenciál zodpovědět významné otázky ve svém oboru výzkumu a vybudovat nové týmy, které českou vědu obohatí,“ řekl předseda Grantové agentury ČR Petr Baldrian. Podpořeny jsou projekty ze všech oblastí základního výzkumu. Vědkyně a vědci se v nových projektech zaměří například na zrychlení vývoje léků, optimalizaci 3D tisku slitin, počítačové vidění pomocí neuronových sítí nebo na vliv bilingvismu v prvním roce života. Více informací najdete zde.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Grant získali tito mladí vědci z Masarykovy univerzity v Brně:

Michal Zajaček z Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity: Hvězdy v galaktických jádrech: vzájemný vztah s masivními černými dírami.

Klára Marečková z Středoevropský technologický institut C E I T E C MUNI: Prenatální programování mozku a chování dítěte: Nové poznatky o mechanismech mezigeneračního přenosu.

Martin Lang z Filozofická fakulta Masarykovy univerzity: Komputace náboženské oddanosti: Jak zpevňování nadpřirozených věr ovlivňuje normativní modely mysli.