Mapa stávkujících škol: Najdete tam školy, které v našem kraji stávkují

ilustrační foto: pixabay.com

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Na jižní Moravě stávkuje celkem převážná většina z mateřských, základních a středních škol regionu. Celkem 80 procent ze stávkujících škol je uzavřeno úplně. Zároveň nejméně 50 dalších škol stávku podporuje, i když školu neuzavřelo.

Jak uvedla předsedkyně jihomoravských školských odborů Anděla Zbořilová, v kraji stávkuje v pondělí 27. listopadu celkem 650 mateřských, základních a středních škol, což je převážná většina ze škol regionu. Celkem 80 procent z uvedených škol je uzavřeno zcela. Zároveň nejméně 50 dalších škol stávku podpořilo, i když školu neuzavřelo. „Nejde jen o platy nepedagogických pracovníků a snižování počtu odučených hodin. Celkově se vedení resortu školství zabývá jen tím, jak zaplácnout finanční díry, s nimiž se potýká, a to bez toho, aniž by mělo nějakou představu o tom, jak školství rozvíjet do budoucna,“ uvedla Zbořilová. Negativních reakcí od rodičů na stávku je velmi málo, protože argumenty škol chápou, i když to znamená pro ně samozřejmě komplikace. Vláda sice tvrdila, jak bude školství její prioritou, a nyní i rodiče vidí, že to tak úplně není.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Školy se mohly zaregistrovat do mapy stávkujících škol, ve které si mohou rodiče ověřit, zda je tam i jejich škola. Mapa je interaktivní, na hledanou školu se klikne a otevře se okno s údaji školy. Červeně jsou školy, které jsou zcela uzavřeny, žlutě ty s částečným provozem. Zapojení do mapy bylo dobrovolné, některé školy jí nemusely využít, údaje nemusí být úplné. Například v Hodoníně jsou zavřené všechny základní školy. Informace o tom, ve kterých školách nebude probíhat výuka, nebo mají omezený provoz, již měli rodiče obdržet. Nárok na ošetřovné rodiče nemají, musí si proto u mladších dětí vzít dovolenou, neplacené volno, home office nebo si pořídit hlídání. Platba za školkovné se krátit nebude. Vstříc rodičům vyšlo například město Velké Pavlovice a Kyjov nebo brněnské VIDA! science centrum. V Blansku nabídli místním i přespolním bruslení zdarma na zimním stadionu.