Zimní krémová polévka se zázvorem a červenou čočkou

Foto: Rýdlová J.

V současných mrazivých dnech jen málokdo pohrdne hustou teplou polévkou. Polévka se zázvorem vás zahřeje dvojnásobně díky silným zahřívacím účinkům této orientální rostliny. Přijde vhod při prochladnutí, a navíc také podporuje trávení. Její příprava je časově i finančně nenáročná. Odměnou vám bude několik porcí zdravé a chutné krmě.

Hlavní složkou polévky je červená čočka. Její velkou výhodou je, že na rozdíl od jiných luštěnin ji není nutné namáčet. Vaření tudíž nemusíte plánovat den předem, ale můžete čočku okamžitě vhodit do hrnce. Je výborným zdrojem bílkovin a také železa. Díky nízkému glykemickému indexu dochází k pomalému a rovnoměrnému uvolňování glukózy do krve, takže je vhodná jak pro diabetiky, tak pro ty, kteří si hlídají svou hmotnost. Čočka spolu se zeleninou v polévce je bohatým zdrojem vlákniny, tudíž zasytí a zároveň podpoří činnost střev při problémech se zácpou.

Suroviny

  • Několik hrstí červené čočky,
  • cibule,
  • kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel),
  • smetana 12 % nebo smetanový bílý jogurt,
  • koření: kari, muškátový oříšek, chilli, kurkuma, nastrouhaný čerstvý zázvor,
  • sůl.

Postup

Nakrájenou cibulku orestujeme na troše tuku. Přilejeme vodu a vhodíme čočku. Pokud čočku namočíme cca na 2 hod. předem, pak se výrazně zkrátí doba vaření a v průběhu vaření již nenasaje tolik vody. Pokud čočku nenamočíme, přilejeme do hrnce vody více. Přidáme na menší kousky nakrájenou kořenovou zeleninu, sůl, koření (zázvoru nastrouháme jen část) a vše vaříme doměkka. Dobu vaření výrazně zkrátíme, pokud použijeme tlakový hrnec. V tom případě dbejte na to, abyste nalili dostatečné množství vody, jinak se čočka připálí.

Ručním mixérem polévku s kusy zeleniny rozmixujeme dohladka a vmícháme smetanu nebo smetanový jogurt (dietnější varianta). Nakonec nastrouháme zbytek čerstvého zázvoru a dochutíme kořením. Zázvorem dochucujeme opatrně, zejména syrový má velmi ostrou chuť. Pokud polévku budeme konzumovat ještě i druhý den, zjistíme, že její chuť se zvýraznila, bude ostřejší.