Zdražování je u konce, inflace poklesne. Co ukazují nová meziroční data?

Zdroj: Pexels/Nicola Barts

ČESKO – V posledních dvou letech Česko trápila poměrně závratná inflace, a tedy i masivní růst spotřebitelských cen. Jak ukazují data Českého statistického úřadu (ČSÚ), již závěr loňského roku signalizuje, že by se mohlo tzv. blýskat na lepší časy. Jaké jsou tedy predikce na nadcházející období?

Zdražování v číslech

Inflace v Česku průběžně zpomaluje. Dle dat ČSÚ v závěru roku dosáhla meziročně hodnoty 6,9 %, a to navíc statistici srovnávali ceny s prosincem roku 2022, kdy platil úsporný tarif na energie. Pokud by ve výpočtu došlo k jeho zohlednění, bylo by tempo inflačního růstu ještě nižší, a to 4,2 %. Za celý loňský rok pak dosáhla průměrná inflace k 10,7 %. O tuto hodnoty tedy v průměru vzrostly ceny potravin, zboží a služeb.

Velké zdražování, jehož jsme byli svědky v uplynulých měsících a letech, by ale mělo být u konce, resp. nemělo by být tak výrazné, byť bude záležet zejména na situaci v lednu a na přecenění zboží a služeb obchodníky. „Důležitý bude lednový vývoj cen potravin, které minimálně v inflaci zpomalují a v případě mléčných výrobků dokonce klesají. To jsou signály k cenovému poklesu. Ale je důležité, zda tento pokles bude pokračovat i dále. Spotřebním košem mohou zahýbat změny v daních, v DPH a spotřebních daních, je tu ale i tlak konkurence a tlak spotřebitelů na pokles cen,“ objasnila ekonomka Helena Horská. Samozřejmě bude důležité také to, jak se budou vyvíjet ceny energií. Např. elektřina totiž meziročně zdražila o 142,4 % a teplo a teplá voda o 24,2 % (naopak ceny zemního plynu klesly o 7,7 % a tuhých paliv o 2 %).

Optimistické výhledy (a jedno „ALE“)

Ptát se, zda se nám konečně inflaci podařilo porazit, je sice ještě předčasné, ale jak uvedla Horská, máme v tomto směru velkou naději. „Leden bude znamenat určitou úlevu pro spotřebitele, ale přesto se obávám, že inflace i v lednu může ještě stále začínat číslem čtyři,“ shrnula.

Minimálně nyní se také zdá, že by se neměla naplnit hlavní obava – tedy růst cen potravin kvůli dodavatelům. Dle statistik totiž ceny výrobců v potravinářském průmyslu stejně jako ceny zemědělců klesají, ceny dovozů zpomalují. Navíc v případě některých potravin došlo i k poklesu DPH. Nic tedy nenahrává tomu, aby ceny zboží šly nahoru. Ačkoliv obchodníci čelí vyšším nákladům na energie a mzdy, u většiny potravin k dalšímu výraznému nárůstu cen není důvod.

Naopak inflaci směrem vzhůru pravděpodobně letos bude ještě tlačit sektor služeb. V něm jsou totiž mzdové náklady stěžejní. Zatímco u spotřebního zboží lze čekat pokles, u služeb to bude spíš nárůst, a to i nad klíčovým inflačním cílem České národní banky (ČNB), což jsou 2 %. I proto se tedy ekonomové shodují v tom, že celková inflace v letošním roce nakonec nedosáhne k cíli vytyčenému ČNB, tedy ke 2 %, ale bude se pohybovat spíše okolo 3 %. Jak ale ubezpečila Horská, obávat se dalšího prudkého zdražování není ani tak nutné. „Letošní rok bude ve znamení uklidnění situace s inflací. Jestli dosáhne k hodnotě dvou, nebo tří procent, je už jen kosmetická záležitost,“ uzavřela.