Únorový pozdrav z obory Holedná: Opět se narodila puntíkatá prasátka

Foto: Lesy města Brna

BRNO – Teploty nepředvídatelně kolísají nahoru i dolů, ale i přes tyto podmínky se v těchto měsících zvířecím obyvatelům obory daří více než dobře. Svědčí o tom i letošní první narozená selátka prasat divokých, která se narodila v druhé půlce ledna v brněnské oboře Holedná.

Selata se nejčastěji rodí časně zjara, doba páření je podle počasí od listopadu do ledna a samice je březí necelé 4 měsíce (114-118 dnů). Bývá pravidlem, že všechny bachyně vrhnou mláďata v podobném termínu, lze tedy očekávat, že budou rodit i ostatní bachyně. Letos opět můžete shlédnout v oboře raritu: selátka, které připomínají svým bílým zbarvením s černými flíčky dalmatina. Jedná se o anomálii a ve volné přírodě je spíše výjimečná. Bílé zbarvení u zvířat ve volnosti je jejich znevýhodněním vůči predátorům. V oboře v uzavřeném chovu se jedná o zpestření a kuriozitu, což ocení zejména děti. Selátka po narození se zahřívají u matky, od níž se nerady vzdalují. V prvních dnech jsou závislá pouze na kojení matky. Jinak jsou divoká prasata všežravci. Pro bachyně máme připravené přístřešky s podestýlkou ze slámy a větví.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Upozornění pro návštěvníky: V období kladení mláďat je nutné zachovávat co největší ticho a klid, protože matky se pochopitelně o své ratolesti bojí a v rámci jejich ochrany by je v panice mohly zranit. Krmení mají vyvážené a mají ho dostatek, a proto je všude zákaz krmení veřejností. Je s politováním, že zákazy se u nás automaticky porušují nebo obcházejí a často to bereme jako samozřejmost. Je to stejné jako se zákazem krmení daňků. Lidé si neuvědomují, jak zvěři škodí nejenom nevhodnou stravou, ale i ztrátou jejich plachosti, která může být nebezpečná i pro člověka. Samozřejmě pokud se zvíře stane nebezpečným, musí se z volné obory nabídnout např. chovatelům do uzavřených výběhů. Pro pejskaře platí pravidlo: Měj svého pejska vždy na vodítku! Pro cyklisty budou stále platit stejná pravidla. Mezi nejdůležitější patří zejména dodržování vyznačené trasy po celé oboře. „Chtěli bychom všechny návštěvníky poprosit o dodržování zavedených pravidel, protože každé z nich má svůj opodstatněný důvod. Jsme rádi za vaše pochopení a vstřícnost, Děkujeme a už se na vás opět těšíme při dalším shledání v oboře Holedná,“ uvedly Lesy města Brna na své stránce.