Náhrobek sbormistra Ivana Sedláčka bude připomínat hlasy

Foto: MMB

BRNO – Na čestné pohřebiště Ústředního hřbitova Brno budou uloženy ostatky sbormistra, dirigenta a zakladatele sboru Kantiléna Ivana Sedláčka. Náhrobku dá podobu akademický sochař Jiří Sobotka.

Jiří Sobotka navrhl náhrobek pro Ivana Sedláčka. Jako jeden z pěti se účastnil veřejné zakázky a vyhrál ji. Tvorba náhrobku bude stát 200 tisíc korun. Ostatky sbormistra a jeho ženy Karly budou uloženy na čestné pohřebiště H5E, hrobové místo číslo 24. „Návrh Jiřího Sobotky svou originalitou a kreativitou jednoduše a hravě vystihuje životní příběh Ivana Sedláčka. Odstupňovaná podesta a jednotlivé kamenné koule odkazují k rozestavení zpěváků ve sboru,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Ivan Sedláček, který se narodil v dubnu 1932 a zemřel v červenci 2023, se celý život věnoval sboru. Založil Kantilénu, které získala mezinárodní renomé a vyhrála řadu soutěží. Tento sbor vedl až do roku 2006. I nadále však zůstával aktivní a působil jako člen porot, přednášel na seminářích a byl rádcem mladých umělců a studentů. Za svou práci byl několikrát oceněn. Získal Cenu Františka Lýska, Cenu Bedřicha Smetany, Cenu Jihomoravského kraje, Cenu města Brna a také od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.