Na Cejlu vyrostl Poesiomat, vypráví příběhy básníků i romských umělců

Zdroj: MMB

BRNO – Tohle zařízení připomíná periskop ponorky, po zatočení klikou se ale probere k životu a nabídne poezii významných českých básníků, autentické vzpomínky politických vězňů či písně a texty současných romských umělců. Řeč je o Poesiomatu, který byl dnes slavnostně představen před Káznicí na Cejlu.

Spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy umisťuje přístroje do ulic od roku 2015. Původně šlo o jakýsi jukebox obsahující pouze básně. Jeden z prvních prototypů byl instalován v Brně v Otevřené zahradě. Koncept se však za ta léta změnil a dnes se spíš pracuje s pamětí daného místa. Kromě básní tak uslyšíte i vzpomínky, písně či texty. „Lokalita má opravdu silný genius loci – místo které dýchá minulostí, ale které tepe i v současnosti, kde se prolíná česká linka s německou, židovskou a romskou. Vše ještě akcentuje historie Káznice jako místa věznění významných osobností, básníků Jana Zahradníčka, Václava Renče, Zdeňka Rotrekla a dalších. Poesiomat jako takový tedy může šířit hlas vězněných i do dnešních dnů,“ dodal místostarosta města Brna-sever Martin Glogar.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Posluchači si mohou vybrat z dvaceti audio stop. Součástí je například báseň Bratislavská, kterou napsal český básník Jan Zahradníček během svého vězeňského pobytu v Káznici. Zapojení jsou ale i další umělci, Václav Renč, Zdeněk Rotrekl, nebo romští autoři Andrej Giňa a Gejza Horváth. Díla se mohou i obměňovat, jednu stopu autoři vyčlenili jako otevřenou výzvu pro romské umělce, kteří rádi vytváří a Poesiomat jim může sloužit jako médium k prezentaci jejich tvorby. Přístroj před Káznicí je druhým v Brně, ale prvním, který je opatřený klikou. „Je to mnohem zábavnější, interaktivnější a zároveň velmi symbolické: nejdříve do Poesiomatu musíte vložit něco ze sebe, abyste z něj dostali kus poetična,” dodal autor Ondřej Kobza.