Hlídky vyrazily do ulic Brna sbírat použité stříkačky

Foto: MPB

BRNO – Dnes, 26. března proběhla dlouholetá akce Jehla, ve které strážníci městské policie spojí své síly a jdou do terénu sbírat použité injekční stříkačky. Tentokrát jich vyšlo čtyřicet a sbírali po celém městě.

Za úterý se hlídkám podařilo z chodníků, parků, houští a různých zákoutí sebrat 284 aplikačních pomůcek. Nejvíce odhozených jehel posbírali strážníci v Tkalcovské ulici, a to 83 kusů, dále na Svitavském nábřeží, kde jich bylo 35, v Podnásepní ulici 34 a v Křídlovické 18. Jehly odhalili také v Králově Poli, Židenicích nebo Líšni. „Opakovaně monitorujeme veřejná místa, kde se aplikační pomůcky vyskytují nejčastěji. Přestože městská policie nemůže ze zákona drogovou kriminalitu prošetřovat, považujeme sběr jehel za důležitou součást snah o bezpečnější a čistší město,“ vysvětluje Luboš Oprchal, ředitel MP Brno.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V roce 2020 přitom muži zákona sesbírali 4879 stříkaček, což byla historicky největší hodnota. Ta poté klesala, o rok později jich bylo o šest set méně, v roce 2022 jen 1154. Tento pokles však nevydržel a minulý rok se našlo 2814 kusů. Pokud někdy najdete aplikační pomůcku, nechytejte ji holýma rukama. Nejlepší je ji vzít do kapesníku či pinzety, vložit do plastové lahve s uzávěrem a hodit do komunálního odpadu. Případně přivolat hlídku, která má speciální ochranné pomůcky. Jehlu odklidí a nachystají k odborné likvidaci.