Z moravského Slovácka vyrazí na inauguraci olomouckého arcibiskupa zvláštní vlak s účastníky v kroji a dechovkou

Foto: Mikroregion Ostrožsko-Veselsko

HODONÍN – Na slavnost inaugurace nového arcibiskupa Mons. Josefa Nuzíka v Olomouci vypravují zástupci Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko zvláštní vlak se stovkou krojovaných účastníků a dechovou hudbou. Rádi přivítají další krojované účastníky.

V sobotu 13. dubna proběhne v Olomouci inaugurace nového arcibiskupa Mons. Josefa Nuzíka, který pochází ze Slovácka. Na tuto slavnost vypravují zástupci Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko zvláštní vlak se stovkou krojovaných účastníků a dechovou hudbou. Mikroregion Ostrožsko-Veselsko spojuje devět měst a obcí na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Tradiční kroje jsou přirozenou součástí každé významné společenské a kulturní akce, která se v této části moravského Slovácka odehrává. Nejinak tomu bude i v sobotu 13. dubna, kdy stovka krojovaných zástupců těchto obcí nastoupí za doprovodu dechové hudby do zvlášť vypraveného vlaku směrem na Olomouc, aby pak prošla pěším procesím od olomouckého hlavního nádraží ke katedrále a zúčastnila se slavnostní mše k inauguraci nového arcibiskupa Mons. Josefa Nuzíka. „Arcibiskup Josef Nuzík pochází ze Strání, které s naším mikroregionem těsně sousedí. Několikrát jsme ho už také mohli přivítat v našich obcích nebo při poutích na Svatém Antonínku. A víme, že k tradičním lidovým krojům a zvykům má vřelý vztah,“ uvedl starosta Veselí nad Moravou a předseda mikroregionu Ostrožsko-Veselsko Petr Kolář. Právě to stálo za rozhodnutím zúčastnit se slavnostní inaugurace v typických lidových krojích, které odrážejí tradici jednotlivých obcí a regionů. „Když jsme odhadli počet účastníků a uvědomili si složitost přepravy krojovaných účastníků v autech nebo autobusech, rozhodli jsme se vypravit zvláštní vlak pro krojované, jejichž přítomnost umocní přátelskou atmosféru celé slavnosti,“ vysvětlil Kolář.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zvláštní vlak vyjede v sobotu 13. dubna ze Strážnice v 7,15 hod a bude nabírat účastníky v zastávkách ve Vnorovech, Zarazicích, Veselí nad Moravou, Milokošti, Uherském Ostrohu a v Ostrožské Nové Vsi. Na olomoucké hlavní nádraží by měl vlak dorazit kolem 9. hodiny a pěším procesím bude krojovaný průvod směřovat po Masarykově třídě ke katedrále sv. Václava. „Stále je ještě ve vlaku několik volných míst, rádi přibereme další krojované účastníky na uvedených zastávkách,“ dodal Kolář. Bližší informace k akci podá manažerka Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko Mgr. Magdaléna Čajková, e-mail: mikroregion@ostrozsko-veselsko.cz telefon: +420603447192.