Hasič roku: Ve dvou kategoriích obsadil Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje dvě třetí místa

Foto: HZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Ministr vnitra Vít Rakušan spolu s generálním ředitelem HZS ČR Vladimírem Vlčkem a dalšími významnými hosty slavnostního večera ve Španělském sále Pražského hradu v pátek předali ocenění vítězům ankety Hasič roku 2023.

Anketa Hasič roku je vyhlašována ministrem vnitra od roku 2009 a klade si za cíl ocenit nejlepší profesionální hasiče, jejich velitele, náročné zásahy, pracovní kolektivy, nově vzniklé projekty a zaměstnance HZS ČR za uplynulý kalendářní rok. V kategorii Zásah roku 2023 se na prvním místě umístil „Zásah těžkého USAR týmu při zemětřesení v Turecku“ Hasičského záchranného sboru ČR, druhým nejlepším byl oceněn „Zásah pozemního a leteckého odřadu pro hašení lesních požárů v Řecku“ Hasičského záchranného sboru ČR. Třetí příčku obsadil zásah jihomoravských hasičů při dopravní nehodě dvou autobusů s větším počtem zraněných, o které jsme psali v článku. Stala se v červenci na dálnici D2 u Brna. Na místě tragické dopravní nehody dvou autobusů bylo 76 zraněných z celkem 25 zemí světa. Jazyková bariéra tak zásadně ztížila nezbytnou komunikaci. Dalším problémem bylo horké počasí, které komplikovalo přivolaným jednotkám vyprošťovací práce a ohrožovalo zdraví lidí uvízlých v kolonách. Přesto byli za pouhou 1 hodinu a 48 minut všichni zranění v péči zdravotnické záchranné služby a odsunuti do několika brněnských nemocnic. Na zásahu se podílelo 129 hasičů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V kategorii Projekt roku 2023 se jako třetí se umístil projekt HZS Jihomoravského kraje „Informační a asistenční centrum pomoci při řešení mimořádných událostí a krizových situací s velkým počtem zraněných“. Díky tomuto projektu mají nyní občané Jihomoravského kraje v případě nehod s větším počtem zraněných možnost na jediném telefonním čísle sehnat informace o svých příbuzných či blízkých, které postrádají. Realizace ale vyžadovala obrovské nasazení. Oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení muselo navázat zvláštní spolupráci nejen se všemi základními složkami integrovaného záchranného systému, ale také s mnoha krajskými zdravotnickými zařízeními. Ostrou zkouškou systém prošel v červenci 2023 během již zmíněné tragické nehody dvou autobusů na D2, a obstál jak po technické, tak personální stránce. Kompletní informace a fotografie najdete na webu HZS ČR.