Proč neváhat a rychle využít současných úrokových sazeb u termínovaných vkladů

Ilustrační foto

Pokud se o finance příliš nezajímáte, pohyb úrokových sazeb vás patrně míjí. Jestliže však máte k dispozici nějaké volné peníze, může to být škoda. Jejich promyšlený včasný přesun z jednoho účtu na druhý vám může pomoci tlumit ztrátu, případně přinést výnos navíc. Mnohé banky totiž od počátku června připravují další pokles úrokových sazeb. Některé toto již nyní avizují na svých webových stránkách. Jiné však o této informaci prozatím mlčí a zveřejní ji až na poslední chvíli. Je tedy dobré mít přehled a být připraven.

Proč klesají úroky

ČNB musí svou peněžní politikou reagovat na vývoj inflace. Ta u nás po obrovském nárůstu v předešlých letech nyní klesá. Počátkem května snížila ČNB letos již potřetí tzv. repo sazbu. Snížení činilo půl procentního bodu, a to na konečnou hodnotu 5,25 %. Proč by měla běžného občana zajímat nějaká repo sazba? Protože právě od ní se odvíjí výše úroků v bankách. Již v květnu banky snižovaly úrokové sazby u svých spořících a termínovaných vkladů. S příchodem června lze očekávat, že mnohé z nich přistoupí na další snížení. Pokud tedy máte volné peníze, na nic nečekejte a využijte současných vyšších sazeb, které nebudou mít dlouhého trvání.

Jak a kdy se úroky sníží

Mezi banky, které uvádějí s předstihem snížení úrokových sazeb na svém webu, patří např. MONETA Money Bank. K 3. červnu 2024 sníží u termínovaných vkladů (dále jen TVk) do 1 milionu Kč své sazby následovně:

  • TVk na 3 měs.:      4,7 % → 4,3 % p.a.
  • TVk na 6 měs.:      4,0 % → 3,5 % p.a.
  • TVk na 12 měs.:    3,5 % → 3,2 % p.a.

Mezi banky, které také s počátkem června sníží své úrokové sazby, ale které toto prozatím na webu neuvádějí (informace zjištěna telefonicky), patří např. Komerční banka. Ke snížení dojde již k 1.červnu 2024 u termínovaných vkladů do 3 milionu Kč následovně:

  • TVk na 3 měs.:      4,5 % → 4,0 % p.a.
  • TVk na 6 měs.:      4,0 % → 3,5 % p.a.
  • TVk na 12 měs.:    3,0 % → 3,0 % p.a.

Některé banky vyčkávají

Mezi banky s velmi výhodným úročením patří mBank. Ta nabízí v rámci programu mSpoření (pro maximálně 8 spořících cílů do hodnoty 100 000 Kč) roční úrokovou sazbu 5,5 %. Jedná se nikoli o termínovaný vklad, ale o spořící účet, takže peníze na účtu máte kdykoli k dispozici. Banka oznámila, že tuto úrokovou sazbu bude měnit až v první polovině července.

Den zaváhání přišel na dva tisíce

O tom že, zaváhání se může prodražit, ví své paní Lenka: „Dostala jsem z prodeje garáže 500 000 Kč. Protože jsem je nutně nepotřebovala, rozhodla jsem se je uložit na roční termínovaný vklad ve své bance, která měla docela rozumný úrok. Ten den se mi to už ale nechtělo řešit. Tak jsem se do mobilního bankovnictví přihlásila až na druhý den. A s překvapením jsem zjistila, že banka právě v ten den snížila úroky o půl procenta. Přišla jsem tak na ročním úroku přibližně o 2 500 Kč.“